autumn-1804657_960_720Wakacje dobiegły już końca. Praktycznie większość z nas powróciła już z wakacyjnych wyjazdów. Jesienią warunki na drodze są już dużo gorsze niż latem. Temperatury są dużo niższe, na dworze szybciej robi się ciemno, a pogoda lubi uraczyć nas deszczem. Jak możemy więc przygotować swój samochód do tej pory roku?

Opony

Jesień to typowa pora deszczowa, która niestety odbija się na śliskiej nawierzchni dróg. Częste opady i mokra nawierzchnia powodują, że nasza droga hamowania się wydłuża. Pamiętajmy więc, by sprawdzić opony po wakacjach. Minimalna wysokość bieżnika w letnich oponach to 3 mm, z kolei w zimowych 4,5 mm. Poniżej tych wartości opony nadają się już do wymiany. Wymiany powinny dokonać również osoby, które użytkują opony dłużej niż 5-6 lat (w przypadku opon zimowych) lub 10 lat (opony zimowe). A i pamiętajmy, że liczy się wiek opony, czyli jej data produkcji. Opony, które leżą nieużywane przez kilka lat również będą potrzebowały wymiany.

Wycieraczki i szyba

W jesienne, ponure dni ważne jest, byśmy mieli dobrą widoczność. Jak wiadomo, po lecie nasze szyby są często w opłakanym stanie, bowiem lubią się o nie rozbijać rozmaite owady. Umyjmy więc dokładnie szyby. Zadbajmy również o stan wycieraczek. Musimy dokładnie wyczyścić pióra wycieraczek – najlepiej środkiem z alkoholem. Dobrze jest wykorzystać białą ściereczkę, by było widać, czy wycieraczki są jeszcze brudne. Jeśli zauważymy, że wycieraczki są popękane lub widać w nich jakieś ubytki, powinniśmy je od razu wymienić.

Elektryka

Wyższa wilgotność powietrza jesienią to również większe ryzyko wystąpienia zwarcia instalacji elektrycznej. Dlatego ważne jest odpowiednie zakonserwowanie kabli wysokiego napięcia. Co nam będzie potrzebne? Spray silnikowy oraz preparat do czyszczenia styków powinny w zupełności wystarczyć. Na co zwrócić uwagę? Na odsłonięte styki elektryczne, skrzynki bezpiecznikowe oraz klemy akumulatora. Sprawdźmy też bezpieczniki odpowiedzialne za ogrzewanie szyb i wentylację.  Warto również zrobić chociaż podstawowy przegląd w sprawdzonym serwisie samochodowym, np. http://www.impwar.pl/.

Dodaj komentarz

Previous post A co jeśli…
Next post Uniwersalne i oryginalne dodatki do wnętrz