Powstała w Stanach Zjednoczonych i wyznaczała trendy motoryzacyjne – marka Ford zmieniła życie milionów ludzi na świecie, dzięki wprowadzaniu na rynek praktycznych samochodów w przystępnych cenach. Czego nie wiecie o tej firmie?

Założyciel marki – wizjoner Henry Ford

Henry Ford urodził się 30 lipca 1863 roku w Springwell Township w hrabstwie Wayne w Michigan w USA jako pierwszy potomek Williama i Mary Fordów – farmerów. Mechaniką interesował się od dziecka. Samodzielnie stworzył i wyposażył swój mały warsztat mechaniczny i tam, w wieku zaledwie 15 lat, skonstruował swój pierwszy silnik parowy. W 1879 roku wyjechał do Detroit i podjął pracę jako czeladnik u maszynisty.

Pierwszym samochodem Forda był kwadrycykl wyprodukowany w 1896 roku. Do 1900 roku zaprojektował on i skonstruował kilka modeli samochodów wyścigowych. Sam zasiadł za kierownicą Sweepstakesa i pokonał w wyścigu amerykańskiego championa Alexandra Wintona w 1901 roku.

Firmę Ford Motor Company Henry Ford założył w 1903 roku. Miał 25,5 proc. akcji i objął stanowisko głównego inżyniera. W 1919 roku syn Henry`ego, Edsel Ford, odkupił wszystkie akcje Ford Motor Company od pozostałych akcjonariuszy za 105 568 858 dolarów, dzięki czemu firma ojca należała od tej chwili do rodziny.

Narodziny Forda T

W 1908 roku powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych, kultowych modeli Forda – Ford T. Wyposażony był on w silnik spalinowy czterocylindrowy, czterosuwowy o pojemności skokowej 2898 cm3 i mocy 22,5 KM. Charakterystyczna dla Modelu T była dwustopniowa przekładnia obiegowa zawieszona na kole zamachowym. Przez 19 lat wyprodukowano 15 mln Fordów T.

Fordy w jedynym słusznym kolorze – czarnym

Henry Ford zasłynął powiedzeniem, że model Forda dostępny jest w każdym kolorze, pod warunkiem, że jest to kolor czarny. Jeszcze przed 1913 rokiem kultowego Forda T można było kupić w kolorze zielonym, czerwonym, niebieskim i szarym. Później już tylko czarnym, a to dlatego, że czarna farba najszybciej wysychała.

Figurka marki

Czy wiecie, że w 1928 roku na chłodnicy  Forda A pojawiła się charakterystyczna dla marki figurka. Wówczas miała ona postać lecącej przepiórki. To tylko jedne z wielu ciekawostek o marce Ford, która cały czas się rozwija i produkuje nowe modele samochodów osobowych i dostawczych.

Dodaj komentarz

Previous post Kiedy najlepiej ocieplić dom?
Next post Kąty nachylenia dachu a materiał na poszycie