Man pumping gas

Prowadzenie firmy transportowej związane jest z częstymi wydatkami paliwowymi. Dzięki korzystaniu z karty paliwowej można uzyskać jednak dodatkowe korzyści oraz zaoszczędzić pieniądze. Właściciele firm poszukujący oferty, która najbardziej spełni ich oczekiwania, z pewnością będą zainteresowani rankingiem kart paliwowych w roku 2020.

W jaki sposób działa karta paliwowa?

Obecnie, dla wielu firm transportowych korzystanie z karty paliwowej stało się czynnikiem nieodzownym. Jej działanie zbliżone jest do funkcjonowania karty kredytowej, która daje możliwość opłacenia należności za paliwo bez użycia gotówki. Oprócz tego, karty paliwowe umożliwiają opłacenie autostrad, myjni, produktów oraz usług stacji benzynowych.

Każda karta paliwowa gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ jest ona przypisana do pojazdu, a także ulega sprawdzeniu podczas tankowania. Oczywiście istnieją także karty na okaziciela, którymi można tankować wiele pojazdów. Warto zaznaczyć, że karta paliwowa daje możliwość zweryfikowania ilości przejechanych kilometrów, dzięki czemu właściciele firm transportowych mogą monitorować średnie zużycie paliwa.

Korzystając z karty paliwowej, opłaty za zużyte paliwo płacone są zazwyczaj co 2 tygodnie na podstawie faktury zbiorczej VAT. Za granicą opłaty za tankowanie przeliczane są po średnim kursie euro i wskazane są na fakturze.

Jaką kartę paliwową wybrać?

Wśród kart paliwowych znaleźć można warianty takie jak:

  • DKV – Jedna z najpopularniejszych kart paliwowych, która obowiązuje na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ponadto w ofercie znajdują się również część krajów spoza Unii. Jak wszystkie karty, posiada ona wiele dodatkowych funkcji takich jak opłaty za autostrady, tunele i mosty. Atutem karty jest całodobowa pomoc drogowa.
  • UTA – Funkcjonuje w obrębie stacji benzynowych różnych marek, jednak nie wszystkich. Podobnie do karty DKV można z jej pomocą płacić za autostrady, mosty i tunele. Atutem karty jest możliwość korzystania z wielu usług serwisowych.
  • EUROSHELL – Funkcjonuje w obrębie sieci swoich stacji benzynowych,a także stacji partnerskich. Należy korzystać z niej ostrożnie, najlepiej z wykorzystaniem lokalizatora stacji shell, aby skutecznie zaplanować trasę.
  • ROUTEX – Jest to jedna z najbardziej popularnych kart w obrębie firm transportowych. Zrzesza w sobie potentatów paliwowych takich jak: Aral, BP, OMV, Circle K. Zakres działania karty jest nieco mniejszy w porównaniu do opcji poprzednich, jednak karta nadrabia to nowoczesną technologią. Dzięki specjalnemu kontrolerowi, umożliwia ona pełną analizę nieprawidłowości, ustawienie limitów, a także ograniczeń on-line.
  • ORLEN – Na rynku lokalnym, koncern paliwowy Orlen posiada najwięcej stacji benzynowych. Niestety, zdobycie karty nie jest takie proste, gdyż wymaga zakupu minimalnej miesięcznej liczby litrów paliwa. Im większa jest firma oraz jej flota pojazdów, tym większy jest ten limit.

Podsumowując, w momencie, w którym właściciele firmy transportowej podejmują decyzję o wyborze karty paliwowej, przede wszystkim powinni wziąć pod uwagę liczne benefity. Dla firm, które dokonują przewozu zagranicznego, porównanie oferty powinno być jednym z pierwszych kroków. Warto zwrócić uwagę na kartę paliwową BP + Aral, która doskonale sprawdzi się dla firm o zróżnicowanym rozmiarze.

Previous post Stary dom – a jak nowy
Next post Budujemy altanę na działce