Altana to bardzo przydatne miejsce na działce rekreacyjnej. Można się w niej schronić przed deszczem lub przed nadmiernym upałem. Co trzeba wiedzieć i od czego zacząć budowę?

Przepisy dotyczące altan ogrodowych

Prawo budowlane przewiduje trzy grupy altan ogrodowych:

  • altana do 25 metrów kwadratowych – nie potrzeba żadnych zezwoleń ani nie obowiązują żadne procedury,
  • altana do 35 metrów kwadratowych – wystarczy zgłosić budowę w starostwie powiatowym,
  • altana powyżej 35 metrów kwadratowych – potrzebna jest zgoda na budowę.

Od czego zacząć?

W przypadku każdego budynku najważniejsze są solidne fundamenty. To dzięki nim altana będzie odporna na silne wiatry i różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy, aby nasza altana przetrwała w dobrym stanie wiele lat, musimy zadbać o jak najlepsze wykonanie fundamentu. 

Podstawowym elementem dobrze wykonanego fundamentu jest oczywiście dobrej jakości beton. Radomsko oferuje beton towarowy najwyższej jakości z dostawą na miejsce budowy. 

W pierwszej kolejności wybieramy miejsce, w którym stanie altana. Dobrze jest wyznaczyć granice za pomocą wbitych w ziemię palików i rozciągnąć między nimi sznurek. Wykop na fundament pod altanę nie musi być bardzo głęboki, co nie oznacza, że może być wykonany byle jak. Brzegi fundamenty należy zabezpieczyć, aby ziemia się nie osuwała. Wylany fundament musi dojrzewać przez kilkanaście dni. Potem można już przystąpić do stawiania altany.

Jaką altanę wybrać?

Na solidnie wykonanych fundamentach można postawić niemal każdą altanę. Można pokusić się na gotową, drewnianą altanę, która przywożona jest na miejsce budowy w elementach i tam składana. Jest to jednak dosyć drogie przedsięwzięcie. Można również postawić altanę murowaną, która przetrwa bardzo długie lata. Altanę można zbudować z gotowych elementów betonowych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku gdy aura jest kapryśna. Stawiając ściany z betonu musimy wybrać dobrą pogodę, aby beton miał odpowiednie warunki do schnięcia i wiązania. Natomiast w przypadku gotowych elementów, zła pogoda nie powstrzymuje ani nie opóźnia prac budowlanych. Wszystkiego o gotowych prefabrykatach betonowych można dowiedzieć się tutaj: http://wlodar.com.pl/ .

Previous post Karta paliwowa – ranking 2020
Next post Wymiana starego pokrycia dachowego