Przeprowadzenie remontu wraz z nadejściem nowego roku jest zjawiskiem niezwykle pospolitym. Bardzo często zdarza się, że blachodachówka, dachówka ceramiczna oraz pozostałe rodzaje pokryć dachowych wymieniane są bez ingerencji w więźbę. Zgodnie z przepisami prawa polskiego, tak długo jak nie istnieje owa ingerencja, nie ma potrzeby zgłaszania prac remontowych w urzędach.

Podstawa prawna podczas wymiany pokrycia dachowego

W Polsce, zgodnie z przepisami wszelkie roboty, które zmieniają parametry techniczne bądź użytkowe budynku, powinny zostać zgłoszone. Jeżeli jednak kładziemy nowe pokrycie takie jak blachodachówka bądź blacha trapezowa, traktowane jest to jako remont, a inwestorzy zwolnieni są z obowiązku powiadomienia odpowiednich instytucji.

Warto zaznaczyć, że w przypadku przebudowy dachu, gdy zmieni się obszar oddziaływania budynku na posesje sąsiednie, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Sytuacja taka ma miejsce w sytuacjach, gdy planujemy wymienić pokrycie budynku wpisanego do rejestru zabytków bądź pod ochroną konserwatorską.

Należy również zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W niektórych sytuacjach mogą istnieć zapisy, które narzucają kolor dachu, a także jego kształt. Jeżeli wszystkie warunki są spełnione, należy znaleźć odpowiedniego producenta np.  https://pokrycia.pl.

Nowa blachodachówka na starym pokryciu dachowym

Okazyjnie spotkać można się z sytuacją, w której stara więźba będzie wystarczająco mocna, aby położyć nowe pokrycie dachowe na starym, bez jego zdejmowania. Często ma to miejsce, jeżeli dach jest spadzisty, pokryty papą lub gontem bitumicznym, a okazyjnie nawet płaską blachą. Warto zaznaczyć jednak, że kolejne pokrycie nie może być ciężkie. W tej sytuacji najlepiej sprawdza się właśnie blachodachówka ze względu na swoją niedużą masę.

Wykorzystanie starej więźby

Alternatywą dla zmiany pokrycia dachowego jest uprzedni demontaż starego materiału i zastąpienie go nowym. Jest to proces bardziej skomplikowany i bardziej ryzykowny, jeżeli ekipa dekarska nie zabezpieczy pracy z pomocą plandek. Ponieważ wymiana pokrycia dachowego trwa kilka dni, nieprzewidziany deszcz może wyrządzić szkody.

Ponieważ więźba jest ta sama, również i zazwyczaj posiada parę lat, również w tym przypadku zaleca się wykorzystanie lżejszego materiału takiego jak blachodachówka. Pełna wymiana dachu jest doskonałym sposobem, aby dokonać izolacji termicznej oraz przeciw wodnej.

Previous post Budujemy altanę na działce
Next post Czy można ocieplić dom zimą?