Zadłużenie w koncie czy kredyt gotówkowy – takie pytanie zadają sobie osoby, które w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń potrzebują szybko niedużej sumy pieniędzy. Podpowiadamy, które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Wybór pomiędzy kredytem gotówkowym a odnawialnym wymaga przeanalizowania własnych potrzeb i możliwości finansowych. Poznaj ich specyfikę i zdecyduj, która opcja jest korzystniejsza dla Ciebie.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to zdecydowanie najpopularniejsza forma pożyczki udzielanej przez bank. Kredytobiorca na podstawie podpisanej umowy z bankiem otrzymuje pewną sumę pieniędzy, którą spłaca w ściśle określonych ratach. Bank nie ingeruje w przeznaczenie kredytu, co w praktyce oznacza, iż pożyczkobiorca może przeznaczyć go na dowolny cel. Kwota udzielonego kredytu jest uzależniona nie tylko od zapotrzebowania kredytobiorcy, ale także od jego zdolności kredytowej, która każdorazowo jest sprawdzana i weryfikowana przez instytucję bankową. Niewątpliwą zaletą kredytów gotówkowych jest dowolność w jego dysponowaniu oraz środki dostępne niemal od ręki. Obecnie sporo banków stara się skracać formalności do niezbędnego minimum.

Kredyt odnawialny

Pewną alternatywą dla kredytu gotówkowego może być kredyt odnawialny, który jest podobny do popularnego debetu. Kredyt odnawialny polega na tym, iż kredytobiorca posiadający konto osobiste w danym banku otrzymuje pewien limit na swoim rachunku, który powiększa dostępne środki finansowe. Z kredytu odnawialnego można korzystać w taki sam sposób jak z własnych pieniędzy, czyli wypłacać z bankomatu, dokonywać płatności kartą bądź wykonywać przelewy internetowe. Do największych zalet tego rodzaju kredytu należy zaliczyć odnawialność (czyli możliwość wielokrotnego korzystania z przyznanego limitu), naliczanie odsetek jedynie od wykorzystanej kwoty oraz świadomość, iż można skorzystać z nadprogramowej gotówki w sytuacjach awaryjnych. Poza tym kredyty odnawialne są w większości przypadków oprocentowane znacznie niżej niż kredyty gotówkowe. Kredyt tego rodzaju nie jest oczywiście pozbawiony wad, a wśród jego głównych mankamentów należy wymienić wysokość (kredyty odnawialne są zazwyczaj niższe niż kredyty gotówkowe) oraz konieczność posiadania regularnych wpływów na konto.

Kredyt gotówkowy czy w rachunku?

Kredyt w rachunku pozwala na stałe, bez zbędnych formalności, korzystanie z kredytu, kiedy wymaga tego sytuacja finansowa. Nie trzeba również pamiętać o ratach, gdyż kredyt spłacany jest poprzez bieżące wpływy na konto, co czyni go dodatkowo tańszym.

Natomiast kredyt gotówkowy sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy kredytobiorca potrzebuje jednorazowo dużej ilości gotówki.

Warto wiedzieć, że obie formy finansowania mogą okazać się jednak drogim rozwiązaniem ze względu na wysokie koszty na przykład: prowizji za udzielenie lub też odnowienie kredytu w koncie, dlatego zawsze trzeba rozważnie korzystać z tego typu rozwiązań.

Dodaj komentarz

Previous post Docieplenie balkonu i tarasu bez tajemnic
Next post Blachy na dach – najwydajniejsze opcje