Hipodoncja, wady zgryzu, szczeliny między zębami lub wysunięte jedynki – na każdy z tych problemów jedynym słusznym rozwiązaniem jest leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu stałego lub ruchomego. O tym, jak dzięki niemu można pozbyć się tych uporczywych wad w jamie ustnej, przeczytasz w niniejszym artykule.

Hipodoncja – objawy i leczenie ortodontyczne

Nazwa tej choroby, choć na pierwszy rzut oka skomplikowana, odnosi się do braku zawiązków zębowych. Zazwyczaj jest on dziedziczony po rodzicach lub dziadkach. Hipodoncja może dotyczyć braku niektórych zębów mlecznych lub stałych. Oznacza to, że pacjent nie posiada zawiązków zębowych, np. na zęby trzonowe, siekacze lub dwójki. O tym, że nasze dziecko ma ten problem, dowiadujemy się zazwyczaj na kontroli dentystycznej, gdy część zębów mlecznych wypada, a w ich miejsce nie pojawiają się zęby stałe. Wtedy też widać nieestetyczne, duże przerwy między zębami, które częściowo da się skorygować aparatem ortodontycznym lub wypełnieniem ich za pomocą implantów. Najlepiej już od pierwszego mleczaka umówić malucha na kontrolę u stomatologa, by dowiedzieć się, czy nie będzie miał problemów z hipodoncją w przyszłości.

Wysunięta szczęka i krzywy zgryz

Coraz więcej dzieci, jak i osób dorosłych, zmaga się z tak zwanym zajęczym zgryzem. Wtedy górna szczęka jest bardziej wysunięta do przodu niż dolna. Nie jest to komfortowe, szczególnie, kiedy się uśmiechamy. Może nawet lekko deformować rysy twarzy i sprawiać, że nie czujemy się dobrze we własnym ciele. Co jest przyczyną tej powszechnej wady zgryzu? Zgrzytanie zębami, spanie na nieodpowiedniej poduszce lub nawet zły sposób przeżuwania pokarmów. Jednak w dzisiejszych czasach nawet dorosłe osoby mogą z łatwością wyeliminować te wady. Wystarczy bowiem zapisać się na wizytę w gabinecie ortodontycznym, by stomatolog dobrał dla nas odpowiedni aparat. Warto wiedzieć, że do 12 roku życia maluch może otrzymać aparat ruchomy, który będzie zakładał, np. na noc lub po szkole.

Jeśli więc chcesz odzyskać komfort życia i móc uśmiechać się bez cienia wstydu, koniecznie sprawdź, jakie nowoczesne rozwiązania wykorzystuje ortodoncja Rzeszów, by wyeliminować wady zgryzu wśród swoich pacjentów.

Dodaj komentarz

Previous post Ogród na dachu – jak go stworzyć?
Next post Jakie błędy są najczęściej popełnianie podczas układania pokrycia dachowego?