Jeśli rozmyślamy nad zaaranżowaniem ogrodu na dachu, na pewno najlepiej zrobić wstępny projekt jeszcze przed budową domu. Od końcowej decyzji, czy taki ogród wykonujemy, zależy między innymi materiał, jaki położymy jako pokrycie dachowe. W tym artykule poradzimy, jak zaaranżować ogród na dachu i jakie poszycie wybrać, by ogród był piękny, ale i dom odpowiednio zabezpieczony przez dach.

Ogród na dachu – od czego zacząć?

Jeśli chcemy zbudować ogród na dachu, musimy się zdecydować, w jakim konkretnie miejscu on powstanie, skąd będzie można do niego wejść oraz jakiej ma być wielkości. Gdy nasz dom, nie będzie prostą bryłą, tylko na przykład składać się będzie z dwóch elementów, czyli dom plus garaż, ogród lepiej będzie zrobić nad częścią mieszkalną. Wtedy idealnym pokryciem dachowym garażu będzie estetyczna i wytrzymała blachodachówka.

Teraz pora na poznanie sposobu konstruowania ogrodu dachowego. Warstwy potrzebne do zaaranżowania takiego miejsca to:

  1. Płyta stropowa.
  2. Paroizolacja.
  3. Termoizolacja.
  4. Hydroizolacja.
  5. Geowłóknina chłonno-ochronna.
  6. Drenaż.
  7. Geowłóknina filtracyjna.
  8. Substrat.
  9. Roślinność.

Przy czym najważniejszą warstwą jest hydroizolacja, którą można zrobić z folii na bazie kauczuku syntetycznego lub ostatnio coraz popularniejszych, mas bitumicznych. Co istotne, tą warstwą jest pokryty cały dach, więc nawet jeśli ogród będzie tylko na połowie pokrycia, to zabezpieczenie musi znaleźć się na całości.

Nie sposób również pominąć istotności drenażu, którego zadaniem jest odprowadzanie wody z ogrodu na dachu. Innowacyjne instalacje drenarskie pozwalają bez szkody dla roślin i dachu, regulować cyrkulację wody. Takie drenaże najczęściej wykonuje się z blachy trapezowej.

Jak wybrać dach idealny dla ogrodu?

To, jakiej wielkości ogród stworzymy, zależy finalnie od wyboru poszycia. Wybierając blachy dachowe http://glinmet.pl/ od tego producenta, możemy liczyć na to, iż perfekcyjnie zgrają się one z każdą częścią izolacji, jaka jest niezbędna, by stworzyć perfekcyjny zielony zakątek na twoim dachu. Nie wybieraj przypadkowo, postaw na dach od Glinmet.

Dodaj komentarz

Previous post Jak zbudować dom dla pokoleń – zainwestuj w jakość
Next post Kiedy potrzebny jest aparat ortodontyczny?