
Warzywa prosto z grządki, czy szynka z domowej wędzarni to produkty obecnie bardzo deficytowe. W Polsce ostatnimi czasy przybywa supermarketów a zdecydowanie ubywa targowisk i bazarków, gdzie jeszcze do niedawna można było spotkać takie produkty bez większego problemu. Czy warto, będąc poza miastem lub na wakacjach w górach, skorzystać z oferty lokalnych rolników i wstąpić do nich na zakupy?
Zdrowo, ale nie koniecznie tanio.
Jadąc przez Polskę, szczególnie w mniejszych miejscowościach i na wsiach, często można spotkać tabliczki informujące o tym, że tu kupisz ziemniaki, truskawki, owoce z sadu, a nawet wyroby mięsne, czy sery. To lokalni rolnicy oferują swoje wyroby i towary. Jest to bardzo popularna forma dotarcia do turystów i innych klientów ze swoją ofertą. Czy warto zaglądać do tych przydomowych sklepików? Zdecydowanie tak!
Kupując bezpośrednio od rolnika mamy pewność, że są to wyroby naturalne, które powstają bez użycia skomplikowanych procesów technologicznych, nie jest to żywność wysoce przetworzona. Często jest też tak, że podczas zakupów mamy okazję porozmawiać z osobą wytwarzającą dany produkt, a nierzadko także podglądać proces powstawania np szynki, masła, czy serów. Poza tym, decydując się na zakup warzyw m. in. ziemniaków, marchewki, pomidorów czy ogórków, mamy pewność, że nie są one spryskiwane konserwantami, by dały radę przetrwać podróż setek, a czasami nawet tysięcy kilometrów zanim trafią do marketu. Produkty te nie są tanie, wszystko dlatego, że nie są produkowane na masową skalę, a ich jakość jest zdecydowanie najwyższa.
Będąc w górach warto również poszukać miejsc, gdzie można zaopatrzyć się w produkty regionalne. W każdym z zakątków naszego kraju wytwarza się produkty, które ze względu na swoją specyfikę i panujące tu warunki geograficzne nie są dostępne nigdzie indziej. I tak, z Tatr nie powinniśmy wracać bez oscypków i śliwowicy, a z Bieszczad bez bundzy i piwa rzemieślniczego. Dzięki temu mamy możliwość lepiej poznać region, nie tylko od strony atrakcji turystycznych i górskich szlaków, ale także od strony kulinarnej. Tradycję i lokalne zwyczaje możemy bowiem poznawać także dzięki naszemu podniebieniu.
Wyrobynaturalne.com – produkty prosto z gór.