Dach ma nie tylko estetycznie wyglądać i pasować do elewacji, ale przede wszystkim chronić budynek przed chłodem i wilgocią. Ważny jest nie tylko wybór właściwego pokrycia, ale też systemu odprowadzania z niego wody. Każdy, nawet najmniejszy błąd podczas układania pokrycia dachowego, może mieć poważne skutki i doprowadzić do nieszczelności. Jakie są najczęściej popełniane błędy?
Źle dobrane pokrycie dachu
Wybierając materiał na dach, nie należy kierować się jedynie gustem i walorami estetycznymi, ale przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia oraz kształt dachu. Materiały lekkie, takie jak np. papa, gont bitumiczny czy blacha trapezowa sprawdzą się na jednospadowych dachach, przy niewielkim kącie nachylenia (10-30 stopni). Natomiast cięższe materiały, jak np. dachówka ceramiczna, będą się nadawać na dachy o kącie nachylenia od 30 do 50 stopni. Bardziej precyzyjne zalecenia uzyskamy od producenta i należy się nimi kierować przy wyborze odpowiedniego materiału.
Niewłaściwe składowanie i obróbka materiałów
Każdy materiał używany na pokrycie dachowe ma określone wytyczne odnośnie nie tylko składowania, ale też obróbki. Jeżeli nie będziemy ich przestrzegać to możemy uszkodzić powłokę ochronną, co w przyszłości będzie skutkować poważnymi usterkami. W przypadku blaszanych pokryć dachowych, producent blachy trapezowej http://glinmet.pl informuje, że nie można jej ciąć szlifierką, ponieważ może doprowadzić to do uszkodzenia powłoki materiału, co w przyszłości doprowadzi do korozji, a pokrycie nie będzie trwałe. Również niewłaściwe przechowywanie materiałów ma wpływ na ich jakość, ponieważ mogą pojawić się małe wgniecenia czy pęknięcia.
Źle zamontowane rynny
Dach to przecież nie tylko pokrycie, ale również system odprowadzania wody, który źle zamontowany – narobi dużo szkód. Grozi to nie tylko zalaniem podwórka, ale też elewacji. Rynny nie tylko muszą być dobrane do powierzchni oraz kształtu dachu, ale równie ważny jest wybór właściwego materiału, z którego będą wykonane, aby nie zostały uszkodzone przez czynniki atmosferyczne.