swieto-muzyki
W pierwszy dzień lata, 21 czerwca, Toruń tak jak trzysta innych miast na świecie, ogarnie „muzyczna gorączka”. Profesjonalni wykonawcy i amatorzy opanują publiczną przestrzeń, grając otwarte koncerty dla publiczności. Wydarzenie będzie sie odbywało pomiędzy godziną 13.00, a 22.00.

Święto Muzyki miało swoją premierę w 1982 roku nad Sekwaną, dziś jest znaczącym, międzynarodowym wydarzeniem artystycznym, obchodzonym w ponad trzystu miastach, stu krajach i na pięciu kontynentach. Każdego roku, 21 czerwca, instytucje muzyczne, filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły muzyczne, kluby i kawiarnie organizują ogólnodostępne koncerty, podczas których zgromadzona publiczność może zapoznać się z różnorodnymi brzmieniami i stylami, takimi jak muzyka klasyczna, rock, folk, poezja śpiewana, muzyka elektroniczna. W Toruniu koordynatorem Święta Muzyki jest Toruńska Agenda Kulturalna.

W Toruniu Święto Muzyki będzie obchodzone po raz ósmy. Niegdyś wydarzenie to było skupione jedynie na obszarze Starego Miasta. Na przestrzeni ostatnich czterech lat impreza objęła swoim zasięgiem także inne dzielnice Torunia. Serdecznie zapraszamy!— komentuje Ewelina Łożyńska, koordynatorka wydarzenia.

Wśród punktów muzycznych każdy meloman znajdzie coś dla siebie. Pojawią się między innymi takie zespoły, jak Dronical (Cafe pARTer w CSW), Blackberry Hill (Cafe Lenkiewicz), The Drinkers (Kafefajka), na fortepianie zagra Manuela Majkut (Galeria Muza), a tercet „Slavic Voices” zaprezentuje repertuar mocno osadzony w słowiańskiej muzyce etnicznej. Jednak to tylko część z zaplanowanych atrakcji.

Święto Muzyki to prawie trzydzieści punktów muzycznych! — podkreśla Ewelina Łożyńska. Wyjątkowe jest to, że Święto Muzyki nie ma jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach, tak zwanych punktach muzycznych, na zasadzie ruchu społecznego i współpracy obywateli: muzyków, publiczności i koordynatorów — podkreśla koordynatorka.

Efektem tej współpracy jest między innymi wspaniała niespodzianka dla pasjonatów tradycyjnych „czarnych krążków” — po raz pierwszy Święto Muzyki zostało urozmaicone Toruńską Giełdą Winylową, która odbędzie się w Kurantach od godziny 10.00 do 14.00. Podczas wydarzenia będzie można sprzedać swoje winyle oraz kupić nowe płyty.

Kiedy otacza nas mnóstwo empetrójek, youtubów, płyta winylowa jest czymś wyjątkowym. Jest powrotem do prawdziwego kontaktu z muzyką… — mówi współorganizator giełdy, Jacek Chmielewski.

Dodaj komentarz

Previous post Carrefour rozpoczyna główny etap rozbudowy Galerii Morena
Next post Pomoc drogowa Częstochowa