coca-cola-672295_640Najpopularniejszym na świecie napojem bezalkoholowym bezapelacyjnie pozostaje od lat Cola. Coca Cola skład posiada unikalny – jest on strzeżony niczym największa w dziejach ludzkości tajemnica. W sprzedaży jest wiele odmian Coca-Coli, ale nie wszystkie są dostępne w Polsce.

Skąd się wzięła Coca Cola?

Skład Coca-Coli jest efektem pracy aptekarza J.S. Pembertona, który stworzył recepturę syropu dodawanego do wody sodowej w 1886 roku w Atlancie. Syrop składał się początkowo z liści koki i orzechów koli. Sprzedawano go na szklanki, po 5 centów każda po dodaniu do wody sodowej w jednej z największych aptek w mieście. Ten bezalkoholowy napój był opracowany jako lek na ból głowy i na uspokojenie nerwów.

Jego popularność rozpoczęła się dopiero w 1893 roku, kiedy marka po śmierci Pembertona została przejęta przez Asa Candlera, który zadbał o wprowadzenie Coca-Coli do sklepów w całych Stanach Zjednoczonych oraz o efektywną reklamę. W 1906 roku napój zaczęto rozprowadzać poza granicami USA – w pierwszej kolejności do Panamy i Kuby, a w 1978 roku nawet do Chińskiej Republiki Ludowej. W Polsce Coca-Cola produkowana jest na zasadach licencyjnych od 1972 roku.

Z czego składa się Coca-Cola

Marka Coca Cola skład swojego syropu chroniła od chwili powstania. Receptura była przechowywana w Banku Suntrust w Atlancie, a później przeniesiona do muzeum Coca-Cola. Wiadomo jedynie, że oprócz liści koki i orzechów koli w składzie napoju znajduje się mieszanka cukru z ekstraktami otrzymywanymi z wanilii, pomarańczy i cytryny. Coca-Cola w swojej oryginalnej formie zawiera także pobudzającą kofeinę.

Na świecie istnieje 18 rodzajów Coca-Coli. Nie wszystkie są dostępne w Polsce. W naszych rodzimych sklepach można kupić oryginalną Coca-Colę, Coca Cola Light, Coca-Cola Zero i Cherry Coke. W innych krajach znajdziemy zaś Coca-Colę Vanilla czy Coca-Colę Orange.

Coca-Cola Zero to niskokaloryczna odmiana napoju, z czarną etykietą. Coca-Cola Light ma także niższą zawartość kalorii, zaś Cherry Coke charakteryzuje się wiśniowym smakiem.

W Wielkiej Brytanii do nabycia jest szczególna, zielona odmiana Coca-Coli.  Jest to Coca-Cola Life, w przypadku której do słodzenia zastosowano wyciąg ze stewii, czyli słodzik naturalnego pochodzenia. Napój zamknięty jest w zielonej puszce lub butelce z zieloną etykietą i zawiera prawie o połowę mniej kalorii od podstawowej wersji Coca-Cola. Jest zdrowszy i bardziej ekologiczny. Pierwsze testy Coca-Cola Life odbyły się w 2013 roku w Argentynie. Zachowano walory smakowe oryginalnej Coli przy niższej zawartości kalorycznej i braku cukru prostego.

Dodaj komentarz

Previous post Czym jest depilacja lycon?
Next post Rodzaje kopert i ich zastosowanie