letters-286541_640Koperty, w których wysyła się listy, towarzyszą nam od zawsze. Krążą po ogromnym rynku usług pocztowych na całym świecie. Wyprodukowane są z różnych materiałów, mają różne formaty i zastosowania. Jakie? Przedstawimy kilka z nich.

Koperty papierowe standardowe
Koperty papierowe w różnych formatach są najpopularniejszym rodzajem kopert. Stosuje się je do codziennej korespondencji zarówno biznesowej, jak i prywatnej. Wykonane są zwykle z papieru białego lub brązowego o gramaturze od 80 do 120 g/m². Do tej grupy należą zarówno koperty całe i gładkie, jak i wariant z przezroczystym okienkiem. Wszystkie warianty występują w trzech sposobach zaklejania:

  • koperty klejone na mokro – klejenie jest aktywowane przez nawilżanie warstwy kleju znajdującej się na klapie,
  • koperty samoklejące – klej lateksowy znajduje się na dwóch zaklejających się powierzchniach,
  • koperty samoklejące z paskiem silikonowym – kopertę zakleja się po przez zdjęcie paska przykrywającego klej i założenie klapki.

Koperty trójwymiarowe RBD i RB
Koperty trójwymiarowe RBD charakteryzują się większą gramaturą i rozszerzanymi bokami oraz spodami, natomiast koperty RB posiadają tylko rozszerzane boki. Dzięki temu są one mocniejsze i bardziej pojemne od kopert tradycyjnych. Produkowane są z papieru białego lub brązowego o gramaturze od 120 do 150 g/m² i występują w popularnych formatach.

Koperty ochronne z folią bąbelkową
Koperty wyściełane wewnątrz folią bąbelkową mają za zadanie chronić transportowaną zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wierzchnia strona koperty wykonana jest z papieru białego lub brązowego, natomiast znajdująca się wewnątrz koperty folia z napełnionymi powietrzem bąbelkami – z pochodzącego zwykle z recyklingu polietylenu. Koperty te zamyka się przy pomocy taśmy samoklejącej z paskiem. Poza funkcją ochronną ich zaleta jest także niska waga od niecałych 10 do 75 g, która pozwala zaoszczędzić na opłacie pocztowej. Koperty bąbelkowe dostępne są w 10 rozmiarach – od A do K.

Koperty kurierskie
Popularnym rodzajem kopert są samoprzylepne koperty kurierskie, znane również jako przylgi. Są one stosowane do umieszczania listów przewozowych i innych dokumentów. Najczęściej wykorzystuje się je w firmach spedycyjnych, a także w magazynach większych firm produkcyjnych, gdzie nakleja się je na różnego rodzaju ładunkach i paczkach. Koperty te wykonane są z folii o wysokiej przejrzystości, która pozwala na szybką identyfikację adresatów przesyłek, a także odczytywanie kodów kreskowych i QR przez skanery. Tylna część koperty jest pokryta specjalnym klejem na całej powierzchni, dzięki czemu przylga doskonale trzyma się pakunku i zostaje na miejscu mimo licznych operacji przeładunkowych, a schowane do niej dokumenty są bezpieczne dzięki szczelnemu zamknięciu. Są też odporne na wysoką wilgotność i niskie temperatury. Można je znaleźć na przykład na http://www.rajapack.pl/koperty-tuby/koperty-foliowe/koperty-kurierskie-foliopaki.html.

Koperty do pieniędzy
Tak zwane koperty do pieniędzy stosowane są w sytuacjach, gdy zawartość przesyłki musi być chroniona tajemnicą depozytu. Są one wyprodukowane ze specjalnej folii PCV i wyposażone są w liczne zabezpieczenia oraz potwierdzenia nienaruszalności zawartości. Ponadto, koperty do pieniędzy musza posiadać również wiele wymaganych certyfikatów bezpieczeństwa.

W powyższym artykule wymieniliśmy tylko kilka rodzajów kopert. Oprócz nich w sprzedaży znajdziemy również koperty odporne na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne, sztywniejsze koperty tekturowe, koperty na zdjęcia RTG i wiele innych. A poniżej prezentujemy tabelę rozmiarów kopert:

Format koperty

Rozmiar (mm)

Dostosowane do formatu arkusza

DL

110 × 220

1/3 A4

C7/C6

81 x 162

1/3 A5

C6

114 × 162

A6

C6/C5

114 × 229

1/3 A4

C5

162 × 229

A5

C4

229 × 324

A4

C3

324 × 458

A3

B6

125 × 176

C6

B5

176 × 250

C5

B4

250 × 353

C4

E3

280 × 400

B4

Zgodnie z międzynarodową normą ISO 269 produkuje się kilka rozmiarów kopert dostosowanych do normy formatów arkusza ISO 216.
Szeroki ich wybór znajdzie się na http://www.rajapack.pl/koperty-tuby.html

Dodaj komentarz

Previous post Odmiany Coca Coli na świecie
Next post Skąd płyną oszczędności zamieszkania w domu energooszczędnym