wood-skeleton-252178_640Domy energooszczędne stały się w ostatnich latach niezwykle popularne na świecie. W naszym kraju co prawda buduje się coraz więcej takich konstrukcji, wciąż jednak w tej dziedzinie jesteśmy daleko za innymi krajami Unii Europejskiej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nasze społeczeństwo nie jest dostatecznie uświadomione.

W Polsce często uważa się, że to, co ekologiczne, nie daje tyle radości co niezdrowe rzeczy, produkty. Widać to najbardziej na przykładzie chociażby żywności. Ekologiczne produkty nadal są trudniej dostępne i mniej powszechne od innych, dlatego większość ludzi idzie na łatwość, przystając tym samym na tę sytuację. Wystarczy jednak zacząć uświadamiać Polaków, tłumacząc im, że ekologiczne wcale nie znaczy gorsze, że na początku może się to wydawać droższym rozwiązaniem, jednak na dłuższą metę okaże się wręcz przeciwnie.

Oszczędzanie energii

W jaki sposób tego typu zabudowanie oszczędza energię? Czemu takie domy nazywane są energooszczędnymi? Prawdziwy budynek energooszczędny, zaprojektowany oraz wybudowany według prawidłowo wykonanego projektu, zużywa znacznie mniej energii od standardowego, wybudowanego tradycyjnymi metodami przy użyciu standardowych materiałów. Ten drugi może zużywać do 120 kWh/ (m²/rok), gdzie ten pierwszy, ekologiczny, będzie zużywał tylko 30 kWh/.

Jak to się jednak dzieje? Jest to możliwe dzięki materiałom, wykorzystanym do budowy tego typu domu, oraz samej technice, przy pomocy której został on postawiony. Ściany domu energooszczędnego są nieco grubsze niż tego tradycyjnego. Mają one niski współczynnik przenikalności, dzięki czemu gwarantują zarówno odpowiednie ocieplenie, jak i izolację. Dzięki temu w zimie w domu będzie ciepło, ale w lecie ściany i pomieszczenia nie będą nagrzewały się tak, jak ma to miejsce na przykład w starych kamienicach.

W tego typu budownictwie, szczególnie na drugim piętrze, w ciepłe i słoneczne dni dach oraz drewniany strych domu nagrzewają się tak, iż dla mieszkańców przebywanie w takich pomieszczeniach to jak bezpłatna sauna. W domach energooszczędnych zastosowane są gruntowne wymienniki ciepła, pełniące podobną rolę co grubsze ściany. Przede wszystkim więc, mieszkając w ekologicznym domu, dzięki niemal całkowitemu zlikwidowaniu strat ciepła, można oszczędzić przede wszystkim na prądzie. W lato, dzięki odpowiedniej izolacji, wnętrza pomieszczeń nie będą tak nagrzane, dzięki czemu użycie wentylatorów również nie będzie potrzebne.

Oszczędzanie pieniędzy

Wydawać by się mogło, że oszczędzanie na wentylacji pomieszczeń przy pomocy wiatraków nie jest dużym wydatkiem w skali roku, tygodnia czy nawet miesiąca. Pamiętajmy jednak, że zakupiony dom często nie służy tylko nam, ale i wielu pokoleniom po nas. Dlatego warto zainwestować w coś swojego niż co miesiąc płacić czynsz za wynajmowane mieszkanie. Jeszcze lepiej jest, kiedy zakupimy dom energooszczędny, który stanowi przyszłość na rynku budowlanym naszego kraju, a dzięki któremu nasza rodzina nie będzie oszczędzała energii przez kilka miesięcy, ale kilka, a być może kilkanaście i wreszcie kilkadziesiąt lat, co jednak robi różnicę. Każda zaoszczędzona jednostka energii i prądu przekłada się na zaoszczędzone pieniądze, a to dalej – na komfort życia. Podobno pieniądze szczęścia nie dają, ale na pewno poprawiają zadowolenie z życia.

Oszczędności z zamieszkania w na przykład jednym z domów 6. Dzielnicy płyną przede wszystkim z zastosowanej tam techniki, która ma na celu odpowiednią izolację pomieszczeń. Tego typu proekologiczne domy zapewniają niskie koszty zarówno eksploatacyjne, jak i te ogrzewania, co w świecie, gdzie prąd i gaz drożeją z roku na rok, jest bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Previous post Rodzaje kopert i ich zastosowanie
Next post Internetowy kantor a kredyty w obcej walucie