Inwestycja w fundusz może skutecznie podreperować stan naszych finansów. Poznając rynek funduszy należy jednak pamiętać, aby nie używać zamiennie słów „oszczędzanie” i „inwestowanie”. Znaczą one coś zupełnie innego a ich błędne stosowanie może prowadzić do nieporozumień. Tym, co je łączy, jest wspólny cel: zwiększenie ilości pieniędzy.
Inwestycja w fundusz a oszczędzanie
Inwestowanie to działania mające na celu pomnożenie posiadanych pieniędzy. Oszczędzanie natomiast jest ich odkładaniem ze stałych źródeł dochodu. Pieniądze przeznaczone na inwestowanie mogą więc pochodzić z oszczędności, które chcemy pomnożyć inwestując je w fundusz.
Oszczędzanie pieniędzy związane jest z zapewnieniem im maksymalnego bezpieczeństwa. Inwestowanie obarczone jest natomiast ryzykiem utraty zgromadzonych środków. Jeśli inwestycja powiedzie się, to pieniądze zostaną pomnożone o pewien procent a na nasze konto wpłynie wypracowany przez nie zysk. Jednak w przypadku niepowodzenia – stracimy.
Profity i wkład własny
Inwestycja w fundusz daje możliwość osiągnięcia atrakcyjnego zysku. Zysk ten może być wyższy niż wynosi oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych, które są raczej ochroną zgromadzonych środków niż sposobem ich dużego pomnożenia. Dodatkowo, decydując się na lokatę, bank wymagać będzie od was większego wkładu własnego, wynoszącego np. 1000zł.
Inwestycja w fundusz nie wymaga dużych oszczędności, wystarczy choćby 100zł. Oczywiście, im więcej oszczędności zainwestujecie, tym większy wypracują one zysk, ale niestety – w przeciwieństwie do lokat – nie macie gwarancji pomnożenia kapitału.
Jak wybrać?
Inwestując w fundusz przekazujecie pewną kwotę do instytucji, która poprzez ekspertów będzie nimi zarządzać. W zamian dostaniecie jednostki uczestnictwa. Są one wyceniane codziennie, dzięki czemu znacie wartość swojej inwestycji. Pamiętajcie, aby nie inwestować wszystkich oszczędności, ale zostawić sobie odpowiedni zapas na czarną godzinę.
Aby zainwestowane środki udało się pomnożyć, musicie dokładnie zapoznać się z rodzajami funduszy inwestycyjnych. Na początek dobrze jest wybrać te, które obarczone są niskim ryzykiem utraty oszczędności, nawet jeśli nie przynoszą dużego zysku. Są to fundusze bezpieczne. Alternatywą są fundusze agresywne, na których można dużo zarobić, ale ryzyko utraty kapitału tu bardzo realne.
Jak znaleźć środki na inwestycje?
Żeby oszczędzić pieniądze, pewną pulę środków należy regularnie odkładać z pensji. Nie muszą to być duże kwoty. Najważniejsze, aby nie zaprzestawać odkładania, ponieważ przed rozpoczęciem inwestowania należy zabezpieczyć się i dysponować tzw. poduszką finansową (na wypadek niepowodzenia inwestycji i utraty środków).
Pamiętajcie, aby inwestować tylko nadwyżki finansowe (czyli uzbieraną część oszczędności) a nie środki, które są potrzebne na życie. Dobrze wybrany fundusz inwestycyjny jest dużą szansą na dodatkowe zyski, czyli na znaczne pomnożenie posiadanych oszczędności. A w konsekwencji – na realizację zamierzonych planów i celów.