Docieplenie dachu płaskiego – czy warto?

Na naszych dachach coraz częściej pojawiają się pokrycia z blachy. To sprawia, że warto wykonać termoizolację poddasza, by zwiększyć komfort cieplny w domu i tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto docieplić dach płaski.

Jeśli zadaszeniem domu jest blachodachówka, nie ma mowy o dobrej izolacji wnętrza mieszkania. To pokrycie staje się coraz popularniejsze z uwagi na cenę i jakość, ale mimo wszystko, nie warto rezygnować z termoizolacji dachu, by jeszcze więcej zaoszczędzić. Szczególnie, gdy mamy płaski dach. Wtedy ocieplenie go nie jest kosztowne ani skomplikowane.

Termoizolacja dachu płaskiego

Ciepło zawsze ucieka górnymi partiami budynku. Dlatego chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu i przy okazji utrzymać w domu odpowiednią temperaturę, termomodernizacja jest konieczna. Najczęściej do izolacji wykorzystuje się wełnę mineralną lub płytami PIR. Przy czym pierwszy sposób może kosztować więcej i jest bardziej skomplikowany. Decydując się na ocieplenie płytami, zyskamy na czasie.

Ocieplenie dachu w czasie budowy domu

Najlepiej wykonać ocieplenie jeszcze w trakcie budowy domu. Wtedy przebiegnie to sprawniej i będziemy mogli zaoszczędzić na pokryciu dachowym. Do termomodernizacji za pomocą płyt PIR, najlepszym zadaszeniem jest blacha trapezowa. Najpierw układa się pojedyncze arkusze blachy, w których tworzy się otwory pod kominki wentylacje i inne akcesoria niezbędne do prawidłowego montażu zadaszenia. Następnie nakładana jest folia polaryzująca, płyty PIR i łączy całość spojenia teleskopowymi. Na koniec rozkłada się membrany hydroizolacyjne.

Ile kosztuje ocieplenie dachu płaskiego?

Wszystko zależy od rodzaju materiałów jakich użyjemy do termomodernizacja zadaszenia. Warto mieć na uwadze, że mimo wysokich kosztów ocieplenia, zwracają się one w ciągu 2-3 lat. Im dom mniejszy, tym oszczędności na ogrzewaniu zobaczymy szybciej. Za 1 m² zapłacimy około 110 zł, a za wykonanie 1 m² ocieplenia, ekipa liczy sobie około 40 zł.