pexels-photo-116676Można powiedzieć, że śnieg już nas trochę postraszył. Czy zima znowu zaskoczyła drogowców? Najwyraźniej, bo w ostatnich dniach zdarzyło się kilka wypadków. Czy to więc już czas, by zmienić opony z letnich na zimowe?

Kiedy wymienić opony?

Zwyczajowo wielu doświadczonych kierowców twierdzi, że zmiana opon z letnich na zimowe powinna nastąpić w momencie, gdy temperatury na zewnątrz zaczną spadać poniżej 7 stopni. Ale czy to rzeczywiście dobra metoda? Nie ukrywajmy, że pogoda lubi nam płatać figle. Śnieg lubi nas zaskoczyć i to niekoniecznie w grudniu. A że „przezorny ubezpieczony” opony warto zmienić już w październiku. Jest to miesiąc, w którym nie ma już aż tak dużych różnic temperatur, a na powrót letnich temperatur raczej już nie mamy co liczyć. Kiedy termometry pokazują już 5 czy nawet mniej stopni, surowce wykorzystywane w letnich oponach przestają spełniać swoją rolę. Jazda na takich oponach niekoniecznie więc będzie bezpieczna.

Opony letnie i zimowe – czym się różnią?

Zimowe opony na swojej powierzchni mają więcej lameli. Są to nacięcia na bieżniku, dzięki którym opona łatwiej zahacza się o ośnieżone lub oblodzone powierzchnie. Opony zimowe i letnie różnią się także rodzajem użytych surowców. Mieszanka gumy wykorzystana w zimowych oponach jest bardziej elastyczna w niskich temperaturach. Z kolei materiał użyty do opon letnich w mroźniejsze dni jest zbyt twardy, przez co jazda na nich może być niebezpieczna.

A może opony całoroczne?

Jeśli chcemy zaoszczędzić, dobrym wyborem będzie kupno opon całorocznych. Oczywiście bieżnik ściera się szybciej niż w przypadku, gdy używamy dwóch kompletów opon na lato i zimę. Możemy jednak zaoszczędzić na wizytach u wulkanizatora. Pamiętajmy jednak, by na takich oponach nie oszczędzać. Lepiej kupować je u sprawdzonych wulkanizatorów. Oczywistym jest bowiem, że za unikalną mieszankę surowców, która odporna jest zarówno na wysokie i niskie temperatury, będziemy musieli zapłacić więcej.

A jeśli potrzebujesz dodatkowego przeglądu przed zimą, zajrzyj na stronę: http://www.impwar.pl/.

Dodaj komentarz

Previous post Wrażliwy żołądek Twojego pupila
Next post Muzyka elektroniczna – kawałki dobre na trening