wakacje
Blisko połowa Polaków nie wyjedzie na wakacje w tym roku – wynika z badania Barometr Providenta. Na wakacje średnio wydamy 2360 zł. Rodziny z dziećmi wydadzą około 2860 zł. To o ponad 1100 zł więcej niż deklarują pary bez dzieci.

Według Barometru Providenta – cyklicznego badania lidera rynku pożyczkowego w Polsce, prawie 45 proc. Polaków w tym roku wakacje spędzi w domu. Ci, którzy nie wyjadą to głównie starsze pokolenie. Blisko połowa badanych (46 proc.) w wieku 40-59 lat nie planuje wakacyjnego wyjazdu, seniorzy powyżej 59 roku (76 proc.) również nie wyruszą w wakacyjną podróż. Dla porównania w grupie 25-39 lat nie wyjedzie tylko co trzeci Polak. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, wyjazdu nie planują mieszkańcy dużych miast powyżej 200 tys. (34 proc.) oraz ponad połowa mieszkańców małych miast i wsi.

Ile czasu trwa urlop?

Każdego roku na wakacje wyjeżdża 37 proc. pytanych, 3 lata lub dawniej było prawie 20 proc., a 26 proc. nie pamięta, kiedy ostatni raz byli na wakacjach. Na wyjazd tygodniowy wybierze się ok. 13 proc. respondentów, dwutygodniowy 16 proc., natomiast na dłuższy urlop zdecyduje się zaledwie 3 proc. badanych.

Warto zauważyć, że 4 na 10 Polaków nie planuje wakacyjnego wyjazdu. Głównie to starsze pokolenie i mieszkańcy mniejszych miejscowości. Oni także przyznają, że nie wyjeżdżali w ostatnich latach albo nawet nie pamiętają, kiedy ostatni raz byli na wakacjach – mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska. I dodaje – To mogłoby wskazywać, że prawie połowy Polaków albo nie stać na urlopowe podróże, albo nie mają potrzeby wyjeżdżania, czy to w kraju czy za granicę. Możliwe, że spędzają urlop tanio na działce, albo po prostu pracują w wakacje.

Z czego finansujemy wakacyjne wojaże?

Na wakacje wydamy średnio w tym roku 2360 zł. Do 1000 zł zamierza wydać 19 proc., powyżej 3000 zł tylko 12 proc. Pary bez dzieci wydadzą 1700 zł, o 1100 zł mniej od rodzin z dziećmi, którzy muszą liczyć się z wydatkiem w wysokości 2860 zł.

Wyjazd za oszczędności planuje 58 proc. respondentów. 38 proc. oszczędzało od ferii zimowych (do 6 miesięcy), 48 proc. już od poprzednich wakacji (7-12 miesięcy). Za urlopowe wojaże z bieżących dochodów zapłaci zaledwie 30 proc. badanych, a 9 proc. pojedzie na koszt drugiej osoby.

Przed wakacjami pożyczamy z rozmysłem

Warto podkreślić, że na wakacyjną pożyczkę zdecyduje się tylko 2 proc. respondentów. Jak wynika z badania GfK, Polscy klienci Providenta bardzo odpowiedzialnie podchodzą do swoich zobowiązań finansowych. Przed zaciągnięciem pożyczki 60 proc. pytanych przede wszystkim rozważa czy będą w stanie płacić raty. Tylko dla 34 proc. ważna jest szybkość obsługi i dostarczenia pieniędzy, a 36 proc. zastanawia się czy rzeczywiście potrzebuje tych pieniędzy.

Widać, że Polacy niechętnie pożyczają na wakacyjny wyjazd. Wolą rozsądnie odkładać przez cały rok niż zaciągać finansowe zobowiązanie. Najtrudniej mają tu rodzice, którzy oszczędzanie na wakacje zaczynają albo po zimowych feriach albo już od razu po przyjeździe z letniego wypoczynku. Jest też część urlopowiczów, za których płaci „ktoś inny”, najczęściej są to po prostu uczniowie i studenci, których wakacyjny wyjazd finansują rodzice – podsumowuje Przemysław Kasza.

Dodaj komentarz

Previous post Wypróbuj metody tancerek na zdrowe i piękne stopy
Next post Zabiegi oferowane przez salony kosmetyczne