park-bench-338429_640Słysząc od lekarza internisty o tym, że musi skierować nas na dodatkową konsultację i badania do lekarza onkologa, od razu zalewa nas zimny pot. W myślach widzimy już masę badań, a potem kolejne wizyty w gabinecie i jedną diagnozę – to śmiertelny nowotwór z przerzutami.

Trzeba sobie jednak uzmysłowić, że nie zawsze wizyta w gabinecie onkologicznym wiąże się z wykryciem złośliwego raka. Co prawda najczęstszym nowotworem jest rak piersi u kobiet oraz rak płuc u mężczyzn, nie znaczy to jednak, że nie zdarzają się przypadki wykrycia łagodnych guzków.

Czym są łagodne nowotwory?

W skrócie można powiedzieć, że łagodny nowotwór to taki, który nie zagraża ani zdrowiu, ani tym bardziej życiu pacjenta. Onkolog kieruje pacjenta na różnorodne badania po to, aby dowiedzieć się, czy faktycznie w ciele pacjenta pojawił się nowotwór. Następnie wykonuje się badania aby sprawdzić, czy jest on łagodny, czy złośliwy. Łagodne nowotwory nie dają przerzutów oraz nie wnikają w sąsiadujące tkanki, jak to ma miejsce w przypadku tych złośliwych. Może się więc okazać, że niepotrzebnie się baliśmy, ponieważ na wizycie, podczas której lekarz poinformuje nas o wynikach badań okaże się, że nowotwór jest łagodny, więc tak naprawdę nie ma powodów, aby się nim przejmować. Trzeba jednak pamiętać, żeby taki guz poddać regularnym obserwacjom w razie gdyby jego istota mogła się zmienić.

Nowotwory złośliwe

Ten rodzaj guzów charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Ponadto często wrasta w sąsiadujące tkanki. Powoduje to sytuacje, w których podczas operacji usunięcia guzów bardzo ciężko jest oddzielić je od zdrowej tkanki pacjenta. Dzieje się tak również również dlatego, że guzy złośliwe są nieregularne, w przeciwieństwie do tych łagodnych, które są zazwyczaj okrągłe. Lekarze z poradni Denteam, mieszczącej się w Częstochowie, uspokajają swoich pacjentów. Apelują, że niepotrzebny niepokój może tylko zaszkodzić zdrowiu, dlatego warto poczekać na wyniki badań i konsultację z lekarzem onkologiem. Jednocześnie wszyscy specjaliści radzą, aby z jakimikolwiek niepokojącymi objawami jak najszybciej zgłaszać się do internisty, a potem do specjalistów.

Dodaj komentarz

Previous post Awaria ciężarówki podczas trasy. Co robić?
Next post Domowa depilacja. Czy faktycznie oszczędza czas i jest bezpieczna?