Zakup własnego mieszkania, które będzie w 100% nasze, to z całą pewnością wielkie i radosne przedsięwzięcie. Często jednak nasz entuzjazm jest już gaszony na starcie z powodu wysokości podatków, jakie z tego tytułu należy uiścić. Poza tym wiele kruczków prawnych również nie ułatwia tej sprawy i koniec końców, zakup lokalu to katastrofa, a nie radosna decyzja. Czy nie da się tego uniknąć? Jak bez stresu i legalnie kupić mieszkanie? O tym traktuje poniższy poradnik.

Rynek wtórny, pierwotny i podatki

Najczęściej mieszkania kupujemy na rynku wtórnym. Jeżeli i ty należysz do osób, które za jego pośrednictwem nabywają mieszkanie, musisz wiedzieć o tym, że wtedy zakup jest dużo mniej korzystny z powodu choćby opłat i ich wysokości. Dlaczego?

Na tobie będzie spoczywać odpowiedzialność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu tak zwanego wzbogacenia się. Z kolei zakup mieszkania z rynku pierwotnego niesie za sobą korzyści nie tylko materialne, ale również prawne. Przede wszystkim nie ma mowy o podatku 2% od ceny nieruchomości, kiedy kupujemy ją prosto od dewelopera. Jest to więc korzystniejsza wizja niż podatek od mieszkania, który często wynosi wielkie sumy.

Inne podatki i opłaty jakie trzeba ponieść z tytułu zakupu mieszkania

Kolejne opłaty, jakie będziesz zmuszony ponieść kupując swoje mieszkanie, to te związane z opłaceniem notariusza. Musi on sporządzić umowę sprzedażową i taksę. To koszty, które zazwyczaj pokrywa właśnie kupujący. Jednak jeśli chcemy legalne nabyć mieszkanie i mieć pewność, że w 100% po zakupie należeć będzie do nas, nie mamy innego wyjścia.

Kredyt? Czy mogę kupić mieszkanie na raty?

Bank udzieli ci kredytu na mieszkanie, ale co dalej? Po pierwsze, musisz pamiętać o opłaceniu PPC, czyli uiścić kwotę w wysokości 19 zł. Po drugie, musimy liczyć się z tym, że lepiej najpierw znaleźć interesujące mieszkanie, a później brać kredyt. Dzięki temu możemy zaciągnąć mniejsze zobowiązanie podatkowe i tym samym mieć do spłacenia mniej rat hipoteki. Więcej porad dotyczących zakupu nieruchomości oraz związanych z tym formalności i podatków znajdziesz na stronie http://urzadskarbowy24.pl.


Dodaj komentarz

Previous post Gdzie udać się po kredyt gotówkowy? / kredyty gotówkowe
Next post Co warto wiedzieć o ociepleniu poddasza?