outback-587820_640Współcześnie w branży samochodowej możemy napotkać coraz więcej oszustów, którzy żerują na naszej niewiedzy. Zamieszczają oni ogłoszenia, w których informacje są naprawdę dalekie od prawdy. Czy da się je zweryfikować na etapie rozmowy telefonicznej?

Właściciel samochodu

Często zdarza się, że kto inny sprzedaje samochód, a kto inny jest jego właścicielem. Właściciel oczywiście może sprzedawać auto osobiście, ale może to również robić przez pośrednika. Zdarza się też, że samochód sprzedawany jest do komisu i obecny sprzedawca tak naprawdę niewiele o nim wie. Jeśli auto ma współwłaścicieli, należy dopytać o ich zgodę na sprzedaż auta, a najlepiej poprosić o jej skan.

Informacje prawne i formalne transakcji

Każda umowa wiąże się z jakimiś konsekwencjami prawno-podatkowymi, zwłaszcza, jeśli kupujemy auto firmowe. Dopytajmy się więc jaka jest forma prawna zakupu – faktura vat, umowa kupna sprzedaży, a może faktura vat marża? W zależności od tego, jaka jest forma sprzedaży mogą przysługiwać Ci inne prawa dochodzenia roszczeń, jeśli cokolwiek pójdzie nie tak.

W tym temacie dopytajmy również, czy kwota na fakturze zgadza się z właściwą kwotą, za którą kupimy auto. Taka praktyka jest częsta, by uniknąć podatków. Powinniśmy więc zrezygnować z takiej oferty, ponieważ sprzedawca, który kręci w takiej sprawie, może również oszukiwać co do samochodu.

Zdjęcia w ogłoszeniu

To kolejna rzecz, o którą powinniśmy zapytać – czy zdjęcia w ogłoszeniu przedstawiają rzeczywisty wygląd samochodu? Niestety zdarzają się ogłoszenia, gdzie właściciele zamieszczają fotki tego samego modelu, ale wyszukują ładne zdjęcia z internetu.

Skan dokumentów, parametry i stan pojazdu

Warto poprosić właściciela o skan dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Dane te pomogą nam zweryfikować prawdziwość informacji o samochodzie. Zapytajmy też o przebieg auta na obecną chwilę, a także o stan techniczny pojazdu. Dowiedzmy się, czy samochód był naprawiany, a jeśli tak, to ile razy. Poprośmy o udostępnienie książki serwisowej.

Jeśli szukasz sprawdzonego sprzedawcy aut używanych, wejdź na stronę: http://www.impwar.pl/.

Dodaj komentarz

Previous post Jak stylowo urządzić dużą przestrzeń
Next post Najlepszy rejestrator jazdy, czyli jaki?