W dzisiejszych czasach elegancki i zadbany wygląd odgrywa naprawdę dużą rolę nie tylko w postrzeganiu innych ludzi, ale także w dobrym samopoczuciu. Coraz rzadziej można na ulicach zobaczyć pogniecione koszule męskie czy zniszczone kurtki. Każdy stara się prezentować nienagannie i zrobić swoją osobą dobre wrażenie. Niekiedy jednak może zdarzyć się tak, że moda nie jest czyjąś pasją, nie podąża za najnowszymi trendami, które panują i nie za bardzo orientuje się w kwestii dobierania odpowiednich ubrań. W takim przypadku z pomocą przychodzi Internet, w którym znajdzie się mnóstwo poradników na ten temat. Wszystko zobrazowane jest odpowiednimi zdjęciami i dokładnie wyjaśnione. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ odpowiednie dopasowanie koszuli lub innych części garderoby (w szczególności jeśli chodzi o panów, ponieważ często ubierają to, co im akurat wpadnie w rękę, nie dbają o to czy dany T-shirt pasuje do spodni czy butów) sprawia niemało problemów. Warto pewne zasady w ubiorze stosować na co dzień w pracy. Jakie więc wybierać eleganckie koszule męskie, które będą dostosowane do odpowiedniego typu sylwetki i zapewniały pełną swobodę ruchów, a także wspaniale się prezentowały?
Na pierwszy ogień – rozmiar i ułożenie koszuli
Przechadzając się po sklepowych wieszakach nie warto przymierzać każdej jednej napotkanej koszuli. Każdy dokładnie wie ile ma wzrostu i jakie zazwyczaj rozmiary na niego pasują, więc najlepiej wybierać tylko takie modele, które powinny być dobre. Jednakże należy sobie zdawać sprawę z tego, że koszula posiada aż dwa rozmiary. Jeden należy do kołnierzyka, a drugi do samej koszuli. Ten pierwszy powinien mieć styczność z szyją. Nie może być jednak za ciasny. Jest to łatwe to ocenienia. Trzeba po prostu sprawdzić czy zmieści się palec między szyją, a koszulą. Jeśli tak, oznacza to, że rozmiar kołnierzyka jest w sam raz. Jego kształt i wielkość muszą być dobrane do danego kształtu twarzy, a także długości szyi. Eleganckie koszule męskie dobrej jakości mają to do siebie, że od wewnętrznej części kołnierzyka posiadają fiszbiny. Mają one na celu usztywnić całą konstrukcję i utrzymywać jego kształt. Trzeba je regularnie wyjmować przed każdym jednym praniem. Jeżeli takich fiszbin nie ma, to w bardzo krótkim czasie koszula na szyi będzie się po prostu gniotła, źle układała i nieatrakcyjnie wyglądała. Co do rozmiaru całej koszuli, trzeba zwrócić uwagę na to, by jej długość pozwalała na swobodne włożenie końcówki ubrania do spodni. Dobrym pomysłem jest uniesienie rąk w górę i sprawdzenie czy nie wyskakuje ona zza paska. Wówczas powstać mogą niechlujne fałdki tkaniny. Ubranie to powinno być mniej więcej dopasowane do ciała, jednak nie może obniżać swobody ruchów. Co ciekawe, naprawdę dobre koszule męskie prawidłowy rozmiar zyskują dopiero po trzech praniach. Warto to zapamiętać i nie dać się nabrać gorszym firmom, które specjalnie zaniżają numerację.
Jaki wybrać krój koszuli dla określonej figury?
Zazwyczaj z tyłu, na metkach są zamieszczone informacje na temat tego, jaki krój posiadają dane koszule męskie. Wyróżnia się trzy główne typy. Pierwszy to tak zwany „custom fit” i jest to najpopularniejszy, tradycyjny krój, który stworzony jest dla panów nie potrafiących zdecydować czy coś dobrze na nich leży. Pasuje na wszystkie typy sylwetek, więc nie trzeba w tym wypadku dbać o szczegóły. Drugi rodzaj to „regular fit”. To także klasyczna odmiana, jednak nie posiada wcięcia w talii. Taka koszula polecana jest mężczyzną z normalną i regularną budową ciała, ale to także świetne rozwiązanie dla panów, którzy posiadają odrobinę większy brzuch. Trzeci i ostatni już typ to „slim fit” i jak sama nazwa wskazuje, takie eleganckie koszule męskie dedykowane są chudym osobom, dla których wszystkie inne rodzaje są zwyczajnie za szerokie.
Typy mankietów i ich zapinanie
Ogromne znaczenie ma także dobre dopasowanie mankietów. Tutaj dużą rolę odgrywa długość rękawa. Nie powinien on sięgać za nadgarstek, a także nie może wystawać o więcej niż jeden centymetr spod marynarki. Mankiety dzielą się na te, które zapinane są na guzik oraz na spinkę.