beach-1790049_1280Otyłość to nie tylko ludzki problem. Koty i psy również się z nim borykają, dlatego warto zadbać o dostarczanie zwierzakom właściwej ilości i jakości pokarmów. Należy także zapewnić zwierzęciu odpowiednią ilość ruchu. Psy i koty to zwierzęta mięsożerne. Nie wolno ich karmić resztkami ze stołu. Zabronione jest zwłaszcza podawanie im czekolady, czosnku, cebuli i alkoholu. Zarówno dieta psa, jak i kota, powinna być odpowiednio zbilansowana. Psom podaje się pokarm rzadziej niż kotom; raz do trzech razy dziennie, gdy koty jadają mniejsze posiłki, ale częściej –  optymalnie 5/6 razy na dzień.

Otyłość – nie tylko ludzki problem

Problemy z nadwagą i otyłością dotyczą nie tylko ludzi. Nawet 40% posiadanych przez ludzi psów i kotów może cierpieć z tego powodu (zobacz: http://duowet.net/dietetyka-odchudzanie/). Przyczyny są różne. Niekiedy właściciele przekarmiają zwierzęta, nie zdając sobie sprawy z tego, że w ten sposób wyrządzają im krzywdę. Kolejną przyczyną jest brak ruchu. Jeśli nie możemy z jakichś powodów wyprowadzać psa na spacer tak często, jak tego potrzebuje, tkanka tłuszczowa zacznie rosnąć. Wreszcie choroba lub stosowane leki, problemy z krążeniem czy coraz powszechniejsze alergie mogą spowodować otyłość zwierzęcia.

Co dawać jeść psu, a co kotu?

Zarówno psy, jak i koty, mają odrębne potrzeby żywieniowe. Nie można podawać im resztek ze stołu, a już stanowczo należy zabronić karmienia ich czekoladą, kawą i herbatą, czosnkiem, cebulą, grzybami i alkoholem. A także ciastem drożdżowym, bo drożdże, nieszkodliwe dla ludzi, zaburzają funkcjonowanie układu pokarmowego zwierzęcia.

Podawane psom pokarmy można podzielić na trzy grupy: mięso (także podroby i ryby), wypełniacze (typu kasza, ryż) oraz warzywa (z wyjątkiem strączkowych), owoce, algi. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana. To, co służy jednemu psu, nie sprawdzi się w przypadku innego; jeden pies zje więcej surowizny, drugiemu lepiej posłuży mięso gotowane. Należy podawać pokarm w stałych odcinkach czasowych, raz do trzech razy dziennie. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem (http://duowet.net/). Wybierając karmę, należy zwrócić uwagę na jakość i ilość mięsa, a dla psa z nadwagą wybrać karmę z niższą ilością tłuszczu.

Koty, podobnie jak psy, są mięsożerne. Ich pokarm nie powinien więc zawierać zbyt wielu elementów roślinnych. Stąd dobra karma dla kota nie może zawierać więcej niż 15% węglowodanów w przeliczeniu na suchą masę. Wraz z pokarmem należy kotu dostarczać taurynę, bo koty nie produkują jej samodzielnie. Najlepiej ją suplementować, chyba że zawarta jest już w karmie lub koty karmione są wp (whole pray).  Jedynym słusznym (gotowym) pokarmem jest karma mokra, ponieważ koty mają delikatne dziąsła. Koty karmimy częściej niż psy – optymalnie 5, 6 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Previous post Subaru Impreza – daj się ponieść emocjom!
Next post Medycyna naturalna jako skuteczna broń w walce ze schorzeniami