Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy zarejestrowany pojazd w Polsce powinien być ubezpieczony. Podpowiadamy od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

Na całkowity koszt ubezpieczenia samochodu składa się obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz pakiet ubezpieczeń dobrowolnych, dostosowanych indywidualnie do potrzeb konkretnego klienta, takich jak AC, NNW czy assistance. W zależności od zakresu ubezpieczenia może ono oscylować od kilkuset złotych w przypadku samego ubezpieczenia OC, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, gdy skorzystamy z pakietu dodatkowych ubezpieczeń. Zobacz zatem co warto wiedzieć o kosztach ubezpieczenia samochodu?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, które powinien posiadać każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu. Za brak tego rodzaju polisy grożą wysokie kary, które nakładane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku samochodów osobowych kara może wynosić 4 200zł, a w przypadku samochodów ciężarowych aż 6 300 zł. Ubezpieczenie OC obejmuje pokrycie kosztów szkód spowodowanych przez kierującego pojazdem. Ubezpieczenie to gwarantuje opłacenie szkód wobec osób trzecich do kwoty 5 000 000 euro w przypadku spowodowania śmierci, spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu, oraz do 1000 000 euro w przypadku szkód na mieniu takich jak uszkodzenie innego samochodu, uszkodzenie ogrodzenia czy domu. Polisa na obowiązkowe ubezpieczenie OC zawierana jest na okres 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC – co wpływa na jego cenę?

Zasady ubezpieczenia OC określa ustawa, jednak metody obliczania jego wysokości zależą od towarzystwa ubezpieczeniowego. Koszt takiego ubezpieczenia determinowany jest przez następujące czynniki:

  • wysokości zniżek i zwyżek przyznawanych za bezszkodową jazdę,
  • wieku właściciela samochodu oraz osób, które będą z niego korzystać – im młodsza osoba, tym wyższa cena polisy,
  • czasu posiadania prawa jazdy – im krócej posiadamy prawo jazdy, tym koszt będzie wyższy;
  • miejsca rejestracji pojazdu – im większe miasto, tym wyższa składka OC;
  • pojemność silnika pojazdu – im większa pojemność silnika, tym wyższy koszt;
  • rok produkcji – im starszy pojazd, tym wyższa składka;
  • sposób użytkowania pojazdu – samochód firmowy, wyścigowy, kaskaderski będzie miał wyższą cenę OC.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu

W skład dobrowolnych ubezpieczeń wchodzi cały pakiet różnego rodzaju polis ubezpieczeniowych, które indywidualnie dobranych do potrzeb kierowców. Do najczęściej wybieranych należą:

  • ubezpieczenie AC – autocasco – obejmuje ono ochronę właściciela pojazdu w przypadku spowodowanych przez niego kolizji czy wypadków drogowych, działania sił przyrody lub działania osób trzecich. Ubezpieczenie autocasco zawierane jest podobnie jak OC na okres 12 miesięcy.
  • ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – zapewnia rekompensatę finansową w przypadku zdarzeń drogowych dla kierowcy i pasażerów ubezpieczonego pojazdu, nawet w sytuacji kiedy to kierujący był sprawcą. Polisa na ubezpieczeniowa NNW zawierana jest na 12 miesięcy.

Ponadto właściciele samochodów mogą skorzystać również z takich form dobrowolnego ubezpieczenia jak: assistance, ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon.

Ubezpieczenie AC – co wpływa na jego cenę?

Ubezpieczenie AC w największym stopniu wpływa na końcową cenę ubezpieczenia samochodu, a przy jego wyliczaniu ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak:

  • marka i model pojazdu oraz wiek i wartość samochodu;
  • wybrany zakres ochrony, na przykład dodatkowe ubezpieczenie od kradzieżypojazdu; pożaru, zniszczenia bagażu, ochrona zniżek, wariant naprawy, obszar działania polisy –  Polska, Europa;
  • wiek właściciela samochodu i staż posiadania przez niego prawa jazdy;
  • miejsce zamieszkania właściciela samochodu;
  • zniżki i zwyżki za bezszkodową jazdę;
  • inne wykupione ubezpieczenia w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym;
  • kontynuacja polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Źródła:

https://odkrywamyubezpieczenia.pl/ubezpieczenia-auto/auto-abc-ubezpieczenie-oc
https://nowosci.com.pl/ubezpieczenie-samochodu-wszystko-co-trzeba-wiedziec/ar/c4-14045739
https://www.auto-swiat.pl/co-trzeba-wiedziec-o-oc-i-ac/xeypk6n
https://www.toyotabank.pl/poradnik-finansowy/ubezpieczenie-samochodu-w-pigulce-jak-wybrac-najlepsza-polise/
Previous post Płyty R-Tile – gdzie sprawdzą się najlepiej?
Next post Inteligentna seria oczyszczaczy powietrza Sharp KC-G