Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś o pijawkach. Historia hirudoterapii zaczęła się jednak dużo, dużo wcześniej, bo już w czasach starożytnych. Co się stało, że w pewnym momencie pijawki wyszły z obiegu. I dlaczego powróciły? Zapoznajcie się z historią hirudoterapii.
Hirudoterapia dawniej
Pijawki były wykorzystywane w celach leczniczych już w Starożytności. Zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Grecji wierzono, że upust krwi może przywrócić zdrowie. Wówczas jeszcze nie domyślano się, że pijawki zawierają jakiekolwiek substancje lecznicze. Uzdrawiająca moc była bowiem związana z upustem tzw. „złej krwi”. Hirudoterapia była odpowiedzią na wiele dolegliwości – zapalenia, gorączkę, malarię czy trudno gojące się rany. Również starożytne Indie korzystały z terapii pijawkowych. Zresztą do dziś w Indiach pijawki są tak popularne, że zabiegi z ich użyciem wykonuje się na ulicach.
W Średniowieczu pijawki były stosowane obok ziół, kamieni i relikwii świętych wraz z modłami. Krwioupusty i pijawki wykorzystywane były zarówno do leczenia biednych, jak i tych najbogatszych. Wśród chorób, na które stosowano leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) były m. in. choroby reumatyczne, bóle i obrzęki, hemoroidy, żylaki czy nawet astma oskrzelowa.
Na przełomie wieku XVIII i XIX pijawki osiągnęły szczyt popularności, zwłaszcza w Anglii i Francji. W przeciągu roku w krajach francuskich zużywano aż 80 mln sztuk pijawek. Niestety mniej więcej w roku 1830 wprowadzono na większą skalę leki farmaceutyczne. Fakt ten, wraz z odkryciem drobnoustrojów i antyseptyki, przyczynił się do upadku hirudoterapii.
Renesans pijawek?
Co się stało, że pijawki po pewnym czasie znowu zaczęły wracać do łask? W roku 1884 walijski profesor fizjologii Haycraft odkrył, że krew w przewodzie pokarmowym pijawek nie krzepnie ani się nie psuje. Jednak dopiero w 1950 roku udało się wyizolować substancję, która jest za to odpowiedzialna. Związek ten, zwany dziś hirudyną, odkrył profesor Markwardt. Kolejne badania nad wydzieliną pijawek wykazały, że w ich ślinie znajduje się ponad 150 leczniczych związków. Nie wszystkie jednak udało się odkryć. Mimo to badania te przyczyniły się do ponownego rozkwitu hirudoterapii w XX wieku.