Z każdym rokiem cieszy się większym zainteresowaniem i to nie tylko wśród weterynarzy, ale przede wszystkim osób korzystających z ich usług. Coraz częściej czworonogi są poddawane kompleksowym badaniom, które wykluczają poważne choroby.
Ultrasonografia jest nieinwazyjną i bezpieczną metodą diagnostyczną. Ponadto jest niedroga i daje wiele możliwości. USG małych zwierząt pokazuje m. in. budowę narządów, zmiany patologiczne czy stany chorobowe. W zależności od organu można zaobserwować jak postępuje schorzenie.
W przypadku USG wątroby wskazaniami do badania są żółtaczka, wyczuwalne zmiany występujące w nadbrzuszu, złe wyniki prób wątrobowych, ból w nadbrzuszu, a także wywiad onkologiczny. Natomiast nerki powinno się przebadać, gdy: pojawia się ból, krwiomocz, białkomocz, bezmocz, niewydolność nerek, obrzęk, nadciśnienie tętnicze czy możliwość zakażenia w układzie moczowym.
Regularne przeprowadzanie diagnostyki obrazowej pozwala na obserwacje zmian w określonych organach. Umożliwia również wcześniejsze zdiagnozowanie pojawiających się guzków i nowotworów. Dodatkowo pozwala na wykluczenie poważnych chorób czy przyczyn objawów, takich jak nawracające bóle i zawroty głowy, a także omdlenia.
Badanie ultrasonograficzne daje możliwość wykrycia schorzeń już w początkowym etapie ich rozwoju. U czworonogów dodatkowo pomaga to w diagnozowaniu nawet najmniejszych chorób, które w znaczącym stopniu zaburzają codzienne funkcjonowanie zwierząt. Podobnie, jak i u ludzi, mogą być one marudne, mieć nudności, a nawet być w dużym stopniu osłabione.
Należy także pamiętać, że każdorazowo przeprowadzane badanie USG wymaga odpowiedniego przygotowania. W zależności od miejsca bądź organu, którego dotyczy test wymagane są inne warunki fizyczne pacjenta. Dobre przygotowanie do wykonania badania gwarantuje nie tylko jasną diagnozę, ale także znalezienie skutecznego środka zaradczego, który pomoże w walce z chorobą.
Więcej na temat przeprowadzanych badań u psów i kotów można dowiedzieć się na stronie http://duowet.net/.