hair-flying-142210_640Zmartwieniem rodziców jest przygotowanie malucha na pierwszy pobyt w gabinecie stomatologa. Często sami mając niezbyt przyjemne doświadczenia z dentystą w dzieciństwie, obawiamy się jak wizytę u lekarza zniosą nasze pociechy. Pamiętajmy jednak, że technika dentystyczna i podejście do najmłodszych pacjentów uległo zmianie w ciągu ostatnich dekad, dlatego też nie musi to być dla nich przeżycie budzące negatywne emocje. Spotyka się również lekarzy mających pewne przygotowanie pedagogiczne, bądź po prostu obycie z dziećmi pozwalające na dobry kontakt z nimi.

To czy dany gabinet wychodzi na przeciw potrzebom dzieci widać już w poczekalni. Jeżeli znajdują się tam pogodne malunki na ścianach przedstawiające postacie z bajek, kolorowanki, zabawki czy też pluszaki znaczy to, że pracownicy placówki dbają o dobre samopoczucie najmłodszych pacjentów. Dużo zależy od samych rodziców, którzy wykażą się odpowiednim spokojem. Dzieci intuicyjnie wyczuwają nasze uczucia i emocje, dlatego tak ważne jest abyśmy nie denerwowali się przed wizytą bardziej od samych dzieci. Najlepiej będzie, jeżeli uczynimy z wizyty u specjalisty wydarzenie zupełnie normalne i rutynowe. Dobrze jest również, jeżeli w czasie zabiegu na fotelu, będziemy w pozytywny lub żartobliwy sposób starali się komentować wszystko co się odbywa. W przypadku gdy nawet pojawi się ból, postarajmy się koncentrować uwagę dziecka na rzeczach przyjemnych.

Miłym akcentem będzie jeżeli dentysta dziecięcy zaciekawi dziecko swoją profesją, oprowadzi je po gabinecie i będzie pokazywał narzędzia swojej pracy. Wtedy też stosunek dziecka do wizyty, nie będzie obarczony stresem, ale ciekawością. Będzie to także doskonały pretekst, aby wesprzeć rodziców we wpojeniu dziecku wiedzy o konieczności higieny jamy ustnej. Nie będziemy wówczas osamotnieni w naszych codziennych zmaganiach o wieczorne mycie zębów, ale zyskujemy cennego sojusznika. Dobrze jest również, jeżeli stomatolog dysponuje kolorowymi książeczkami bądź broszurami, które można także poczytać dziecku przed snem, a które w sposób przystępny i ciekawy traktować będą o ochronie zębów i dziąseł.

Dodaj komentarz

Previous post Światowy Szczyt Kobiet o roli kobiet w gospodarce
Next post Masz pomysł na firmę, a nie masz pieniędzy? Mamy na to sposób!