Ogród to miejsce, które daje możliwość wypoczynku w otoczeniu przyrody, czy też hodowania roślin. Jednak przede wszystkim, jest on wizytówką naszego domu. Aby skutecznie utrzymać wszystkie jego funkcje, niezbędne będą odpowiednio wybrane akcesoria ogrodowe, które każdy posiadacz działki powinien mieć.

Wypoczynkowe akcesoria ogrodowe

Dobrze urządzony ogród zachęca do relaksu oraz towarzyskich spotkań z przyjaciółmi. Aby urealnić tą funkcję waszej działki, będziecie potrzebować odpowiednio dobranych mebli ogrodowych. Podstawą są stoły, ławy i krzesła, przy których można zjeść wspólnie obiad, przyrządzić grilla lub delektować się kawą i ciastem, zasiadając w wygodnym fotelu ogrodowym.

Wypoczynkowi posłużą też leżaki i hamaki. Możecie również pokusić się o wolnostojące huśtawki, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Tego rodzaju relaksacyjne akcesoria ogrodowe, będą niezbędne w okresie wiosny i lata. Dzięki nim będziecie mogli opalać się, poczytać książkę w cieniu drzew lub zdrzemnąć się na świeżym powietrzu.

Narzędzia do pielęgnacji krzewów

Do tej grupy narzędzi możecie zaliczyć wszystkie sprzęty, służące dbaniu o rośliny krzewiaste i drzewa. Ponieważ dość często wymagają one przycinania, powinniście koniecznie zaopatrzyć się w nożyce ogrodowe (przydadzą się do przycinania żywopłotów) oraz sekatory, które wykorzystacie do cięcia pędów.

Akcesoria ogrodowe do pielęgnacji krzewów pozwolą wam nadawać im dowolne kształty. Dzięki nim usunięcie też stare, suche lub trudne do ręcznego oderwania łodygi. Pamiętajcie, że wiele gatunków przycina się nie tylko ze względu na walory wizualne czy nadanie im odpowiedniego rozmiaru. Często robi się to ze względów zdrowotnych lub w celu poprawy kwitnienia roślin krzewiastych.

Akcesoria ogrodowe do prac ziemnych

Oprócz pielęgnacji krzewów musicie też zadbać o rośliny zielne, w tym o przydomowy trawnik. Z co najmniej dwóch powodów wymaga on regularnego koszenia: estetycznego i zdrowotnego. Skoszony trawnik to gwarancja jednolitej struktury darni o dobrej kondycji. Krótko przycięta trawa zmniejsza też ryzyko pożaru.

Akcesoria do pielęgnacji trawników to przede wszystkim kosiarki: ręczne, spalinowe i akumulatorowe oraz grabie do zbierania liści. Przydać wam się mogą także podkaszarki, które przytną trawę tam, gdzie nie sięgnie kosiarka. Pomyślcie też o agrowłókninie, która służy do przykrycia wysianych nasion traw. Ochroni je ona przed wahaniami temperatury i zapewni równomiernie kiełkowanie.

Narzędzia do kopania

Jeśli zdecydujecie się na uprawę roślin warzywnych, niezbędne będą akcesoria do kopania. Standardowo powinniście zaopatrzyć się w łopatę, szpadel i łopatki do sadzenia. Pomogą wam one kopać dołki i przenosić ziemię. Jeśli natomiast chcecie spulchniać glebę i usuwać chwasty, potrzebna wam będzie motyka. Na większych powierzchniach wykorzystajcie natomiast glebogryzarkę.

Zasadzone rośliny należy oczywiście podlewać (podobnie zresztą, jak i trawnik). Zaopatrzcie się więc w konewki, węże ogrodowe i zraszacze. Możecie też pomyśleć o taczkach ogrodowych, na których przewieziecie rośliny, ziemię czy ogrodowe odpady. Prace te wykonujcie w odzieży ogrodniczej: ochronnych rękawicach, kaloszach oraz ubraniach odpornych na kolce roślin.

Akcesoria dekoracyjne i pomocnicze

Powinniście też pomyśleć o ustawieniu kompostownika. Przyda wam się także termometr glebowy oraz pHmetr do badania odczynu gleby. Równie ważne będą środki ochrony roślin, które możecie przechowywać w domku ogrodowym (pełniącym jednocześnie rolę narzędziowni) razem z doniczkami, tyczkami i klipsami do roślin.

Nie zapomnijcie, że akcesoria ogrodowe to także przeróżne dekoracje: ozdobne donice, lampy ogrodowe, lampiony oraz ozdobne posążki. Dopełnią one kompozycji ogrodu i nadadzą mu odpowiedniego klimatu.

Dodaj komentarz

Previous post Ocieplenie poddasza metodą lekką-mokrą
Next post Posadzka żywiczna – gdzie się nada?