uk-1067140_640

Umiejętność mówienia i pisania po angielsku jest we współczesnym świecie bardzo istotna. Nawet kiedy nie mamy zamiaru wyjechać za granicę i tam uczyć się czy pracować, jest to coś, co może zaważyć na naszej przyszłości w kraju. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce, chcąc znaleźć dobrze płatną pracę, także musimy posługiwać się językiem angielskim. Jest wiele metod, reklamowanych jako nie tylko dające szybkie i zadowalające efekty, ale także tanie.

Jak pomóc sobie w nauce języka angielskiego?

Nawet jeśli wybierzemy tę najlepszą technikę, a jesteśmy zorientowani na szybkie pojawienie się pierwszych efektów, warto przestrzegać paru zasad, dzięki którym pierwsze wyniki spostrzeżemy jeszcze szybciej. Kiedy musimy opanować określony zbiór słówek na następne zajęcia czy kartkówkę, bardzo dobrze jest podczas nauki użyć wyobraźni. Kiedy zaczniemy wymyślać skojarzenia, dotyczące słówek czy całych zwrotów, o wiele łatwiej będzie je przyswoić i przywołać z pamięci podczas kursu czy pracy pisemnej. Nauka każdego języka obcego wymaga systematyczności. Kiedy odbywamy zajęcia w naszym ojczystym kraju, zaraz po wyjściu ze szkoły przechodzimy do myślenia po polsku. Dobrze jest powtarzać sobie zdobytą wiedzę, aby jej nie zapomnieć. Również samo myślenie w innym języku przyzwyczaja do tego nie tylko nas samych, ale również mózg. Z czasem podczas takich ćwiczeń zobaczymy, że niekiedy będziemy mieć nawet problem z „przestawieniem się” na język polski. Dobrym sposobem na opanowanie większego zasobu słownictwa jest uczenie się synonimów. Jeden wyraz może mieć ich nawet kilka. Dzięki temu, podczas rozmowy czy pisania w angielskim, jeśli zapomnimy jednego słówka, będziemy mogli przywołać z pamięci inne, tożsame.

Kilka zasad, które można stosować podczas codziennych czynności

Kiedy interesują nas informacje ze świata, dobrze jest posiłkować się zagranicznymi portalami. W ten sposób nie tylko opanujemy konstrukcje zdań, ale również nauczymy się nowego słownictwa. Dobrym sposobem jest także oglądanie filmów czy seriali w języku angielskim. Może to być nieco trudniejsze, jeśli chodzi o programy pochodzące z Anglii – akcent jest tam nieco inny niż w Stanach Zjednoczonych. Im więcej słówek poznamy, tym lepiej. Kiedy lubimy czytać książki, możemy spróbować zapoznać się z naszą ulubioną powieścią w języku angielskim. Dla bardziej zaawansowanych osób dobrym pomysłem będzie skorzystanie z audiobooka. Jeśli nie będziemy znać jakiegoś słówka, możemy oczywiście bez problemu sięgnąć po słownik.

Te wszystkie zasady i rady są bardzo dobre dla osób, które mają motywację do szybkiego nauczenia się języka obcego – to wcale nie musi być język angielski. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne ćwiczenia to nie wszystko. Dzięki nim można nauczyć się nowego słownictwa czy konstrukcji zdań, ale tylko podczas korzystania z kursu metody bezpośredniej będziemy mieć szansę na utrwalenie wiedzy i przećwiczenie tego, czego się nauczyliśmy. Umiejętność posługiwania się językiem obcym nie będzie ograniczała się tylko do rozumienia ze słuchu czy czytania ze zrozumieniem – istnieje także umiejętność pisania i, chyba najważniejsza, zdolność porozumiewania się w mowie.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl

Dodaj komentarz

Previous post Dlaczego nie możesz nauczyć się języka?
Next post Zakup odpowiednich półbutów