300_300_productGfx_6b847dfc3072bbd6c9f9016d458d489dRynek stale się rozwija i wciąż powstają nowe zakłady pracy. Odpowiednie organy dbają o to, aby zatrudnieni w nich pracownicy byli właściwie traktowani i mogli wykonywać swoją pracę w odpowiednich warunkach. Szkolenie BHP to jeden z podstawowych elementów, o którym powinna pamiętać każda firma. Równie ważną kwestią jest zapewnienie pracownikom właściwego stroju roboczego.

Odzież pracownicza

Niektóre branże wymagają, aby pracownicy zostali wyposażeni w specjalistyczne stroje. Dotyczy to między innymi gastronomii, hotelarstwa, medycyny czy farmacji. Używanie odpowiedniej odzieży ma w tym przypadku większe znaczenie niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Przede wszystkim, pracownicy mają bezpośredni kontakt z produktami przeznaczonymi do spożycia, takimi jak przygotowywane dania czy lekarstwa. Czystość i higiena są więc tutaj aspektami koniecznymi. Ze względu na warunki panujące w zakładach pracy, odzież pracowników powinna być odporna na wysoką temperaturę, wilgoć oraz zużywanie się. Tkaniny powinny także przepuszczać powietrze i ograniczać wydzielanie się potu. Co więcej, powstałe na nich ewentualne zabrudzenia muszą być proste w usunięciu. W branży gastronomicznej pracownicy przez cały czas są narażeni na zaplamienie stroju tłuszczem czy innymi cieczami.

Odpowiednie obuwie pracownicze

Warto również zwrócić uwagę na to, że niezwykle istotnym elementem stroju pracowniczego jest obuwie. Niewłaściwie dobrane może znacznie zmniejszyć efektywność wykonywanej pracy, a nawet mieć negatywny wpływ na stan zdrowia użytkownika. Zaleca się, aby personel używał przepuszczających powietrze butów na płaskiej podeszwie. Jeśli jednak chodzi o instytucje takie jak szpitale, apteki, restauracje czy hotele, obuwie powinno spełniać nieco więcej wymogów. Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na higienę. Tworzywo, z jakiego zostanie wykonane obuwie, powinno w dużym stopniu ograniczać produkcję potu. Co więcej, użyte materiały muszą zapobiegać przenoszeniu bakterii i zarazków. Odpowiednio wyprofilowana podeszwa wpłynie natomiast pozytywnie na krążenie i zapobiegnie występowaniu mikro urazów. Ponieważ w na salach operacyjnych często występuje ryzyko pośliźnięcia się, dobra obuwie medyczne powinno posiadać specjalną, antypoślizgową podeszwę.

Użytkowanie odpowiedniego obuwia w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Stosowanie właściwych materiałów przekłada się również na efektywność pracy i dobrze świadczy o danej firmie.

Dodaj komentarz

Previous post Pobudzenie zmysłów na wyciągnięcie ręki
Next post Bielizna, która uczyni cię…piękniejszą