PARK VIEW 1Popularność rejestratorów jazdy jest w ostatnim czasie bardzo duża. Nic dziwnego, kamerki samochodowe często się przydają i to nie tylko do rekreacyjnego nagrywania jazdy. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Do czego mogą nam się przydać i co na ich temat mówi polskie prawo?

Do czego służą wideorejestratory?

Wypadki samochodowe zdarzają się często. Niestety czasami trudno ocenić, kto zawinił, kiedy obie strony uważają, że mają rację. A jeszcze spróbuj przekonać kobietę, że popełniła błąd… Przegrana sprawa! Na szczęście dzięki kamerce samochodowej możemy nagrać całą trasę i w razie wypadku sprawdzić, kto rzeczywiście zawinił. Takie nagranie przyda nam się szczególnie w przypadku przyjazd policji czy jako dowód w sądzie. Czasami video będzie również materiałem dowodowym dla ubezpieczyciela. Ale nagrać możemy nie tylko wypadek. Czasami zdarza się, że zostajemy niesłusznie oskarżeni przez policję o przekroczenie prędkości. Dzięki rejestratorom z modułem GPS możemy na bieżąco odczytywać prędkość samochodu. Jak już wspomnieliśmy, kamerki mogą być również wykorzystywane do rekreacyjnego nagrywania trasy, kiedy wybieramy się za granicę czy w góry albo wtedy, gdy chcemy nagrać niezwykłe zjawisko atmosferyczne.

Co na to prawo?

W niektórych krajach, jak np. w Austrii, rejestrowanie jazdy przy użyciu kamerki samochodowej jest zabronione. Tamtejsze prawo zabrania bowiem nagrywania w miejscu publicznym. Na szczęście w Polsce kamerkę możemy posiadać i za jej pomocą nagrywać trasę. Oczywiście istnieją pewne regulacje dotyczące udostępniania takich filmików, np. jeśli chodzi o publikację czyjegoś wizerunku bez zgody tej osoby. Jednak gdy stanowi ona jedynie szczegół czy tło dla wydarzeń, nie ma żadnych ograniczeń co do publikowania.

Wybór kamery

Kupując kamerkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim powinna mieć odpowiednią rozdzielczość (minimum 720 p), szeroki kąt widzenia, tak by zarejestrowała oba pasy jezdni (minimum 120 stopni), a także slot na karty pamięci – w przeciwnym wypadku braknie nam miejsca, gdy będziemy nagrywać w jakości HD czy FULL HD. Jeśli szukacie dobrej kamery, wybierzcie Xblitz Park view.

Dodaj komentarz

Previous post Afrodyzjaki – jak działają na kobiety i mężczyzn?
Next post (Nie)tradycyjna nauka