Leech_in_the_pointO leczniczych właściwościach mogliśmy się przekonać nie raz. Skutecznie leczą one żylaki, regulują ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Zapobiegają także miażdżycy, udarom czy zawałom. Mimo to, w Polsce wciąż traktowane są jako zabiegi medycyny niekonwencjonalnej. A jak jest w innych krajach?

Który kraj jest kolebką pijawek?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, gdzie tak naprawdę narodziła się hirudoterapia. Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) znane było już w starożytności, o czym świadczą m. in. malowidła z grobu egipskiego pisarza Userhata z lat 1367-1308 p.n.e. Wiadomo też, że pijawki stosowane były w starożytnej Grecji przy zapaleniach i gorączce. Stawianie pijawek było również codziennością w krajach arabskich. Szczyt popularności osiągnęły na przełomie XVIII i XIX wieku w Anglii oraz Francji. Dochodziło do tego, że pacjentom stawiano od 20 do nawet 50 pijawek, a dopiero później szukano diagnozy. We Francji zużywano nawet 80 mln sztuk pijawek w ciągu roku. Po roku 1830 pijawki odchodziły powoli w zapomnienie. Rozwój medycyny oraz większa dostępność środków farmaceutycznych sprawiła, że po prostu o nich zapomniano. Dopiero odkrycie walijskiego profesora Haycrafta, a następnie wyizolowanie hirudyny przez prof. Markwardta zmieniło całkowicie nastawienie do hirudoterapii.

Jak wygląda hirudoterapia w innych krajach?

Jeśli chodzi o wykorzystanie pijawek w medycynie, można powiedzieć, że Polska jest trochę z tyłu. W 2004 r. w Ameryce pijawki lekarskie zostały dopuszczone do obrotu w medycynie i uznane za oficjalną metodę leczenia. Podobnie było również w państwach takich jak: Rosja, Kanada, Anglia, Niemcy czy Francja. Pijawki są tam refundowane. W Niemczech funkcjonuje już ponad 760 gabinetów hirudoterapii.

W Rosji z ekstraktu śliny pijawek, z suchego proszku z pijawki oraz wyciągu z zarodków produkuje się bazę dla kosmetyków. W krajach dalekiego wschodu pijawki sprzedawane są na bazarach, bez zastosowania jakichkolwiek zasad bezpieczeństwa. Podobnie jest zresztą w Indiach, gdzie na ulicy wykonuje się zabiegi.

Więcej o pijawkach przeczytasz na stronie: http://pijawki.abros.pl/.

Dodaj komentarz

Previous post Komputery do firmy. Wybór odpowiedniego sprzętu.
Next post Ketoprofen – skuteczny sposób na ból