concentration-16032_640

Nauka języka angielskiego powinna być istotną kwestią zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ten popularny dialekt otwiera całe mnóstwo możliwości, pozwala poszerzać kontakty, z łatwością obsługiwać programy komputerowe czy rozwijać karierę zawodową. Skoro brak umiejętności posługiwanie się wspomnianym językiem, wydaje się być w dzisiejszych czasach tak bardzo ograniczająca, dlaczego wciąż duży procent Polaków wciąż włada jedynie językiem ojczystym? Przyczyna jest niewłaściwa metoda nauczania.

Nieprawidłowe metody nauczania czyli w jaki sposób zniechęcić się do nauki

Lenistwo często powoduje, że nie dbamy o swój rozwój osobisty, ale nie jest on jedynym powodem, utrzymującym liczbę Polaków mówiących po angielsku na niskim poziomie. Całe mnóstwo osób, cechuje się ambicją, posiada konkretny cel lub musi opanować język z przyczyn zawodowych. Często jednak nauka kojarzy się z męczarnią i polega na bezmyślnym wpatrywaniu się w listę słówek, w celu zapamiętania poszczególnych wyrazów. Wreszcie jeśli uczeń zdoła przyswoić sobie choć niewielki zasób słownictwa, okazuje się, że nawet po kilku dniach nie jest w stanie powtórzyć pozyskanych informacji. Efektem jest przemęczenie, irytacja i co najgorsze – niechęć do dalszej nauki. Niestety, ale konieczność zapamiętywania słówek i zwrotów to sposób nauczania typowy dla szkół gimnazjalnych czy liceów. Uczniowie w czasie lekcji wypełniają puste rubryki w ćwiczeniach, używając słowniczka z tyłu książki, a następnie mają za zadanie nauczyć się wyrazów z określonej tematyki na test. Co gorsza, utrwalone słówka nie są ćwiczone. Zamiast tego, nauczyciele skupiają się na kolejnym rozdziale, pełnym wyrazów z nowej tematyki.

Praktycznie ćwiczenie kluczem do sukcesu

Jak wiadomo, język angielski przyda się większości z nas głównie jako narzędzie umożliwiające porozumiewanie się za granicą. Zdolność płynnej konwersacji jest możliwa do opanowania tylko dzięki stosowaniu praktycznych ćwiczeń. Przede wszystkim, należy wybrać sobie nauczyciela, który jest w stanie poświęcić nam naprawdę dużo uwagi. Najlepiej od razu zapomnieć o szkołach, w których zajęcia odbywają się w licznych grupach. Konwersacji nauczymy się głównie dzięki jak najczęstszemu dialogowi. Najbardziej skuteczna metoda polega na zadawaniu przesz lektora pytań otwartych, na które słuchacz ma odpowiadać jak najszybciej, bez jąkania, bez długotrwałego zastanawiania się. Kiedy nauczyciel widzi, że uczeń szuka w głowie jakiegoś słowa, podpowiada mu. Czasem podrzuca jeden wyraz, czasem cały początek zdania. Ważne jest, żeby kursant odzwyczaił swój mózg od możliwości długotrwałego zastanawiania się. Dzięki temu, w szybki sposób wyćwiczy on sprawną i płynną konwersację.

Cel nauki angielskiego może być różny. Czasem chodzi o pozyskanie zatrudnienia, czasem o wyjazd zagraniczny, innym razem o możliwość edukacji w innym kraju. Wiadomo jednak, że w każdym przypadku, to właśnie konwersacja odgrywa kluczową rolę. Warto więc skupić się na skutecznych metodach nauczania i opanować tę korzystną umiejętność do perfekcji.

Dodaj komentarz

Previous post Wstydliwy problem mężczyzn
Next post Dokumenty niezbędne do otrzymania chwilówki