girl-839613_640Fusowate wymioty, krew w stolcu, spadek ciśnienia, przyspieszone tętno, bladość skory, omdlenia, zimny pot, zawroty głowy… To objawy charakterystyczne dla, poważnie zagrażającego życiu, krwotoku wewnętrznego – do przewodu pokarmowego. Co może być ich przyczyną i jakie działania podjąć w takiej sytuacji?

Krwotok wewnętrzny jest częstą przyczyną śmierci, zwłaszcza u osób starszych, dlatego trzeba być szczególnie wyczulonym na symptomy, które – wcześnie zauważone – mogą znacząco zwiększyć szanse przeżycia. Mowa tu o sytuacji, w której do krwotoku dochodzi nie w wyniku urazu, tylko w efekcie rozwoju choroby ogólnoustrojowej lub dolegliwości związanych bezpośrednio z układem trawiennym.

Gdy krew przedostaje się do przewodu pokarmowego…
Krew uwalniająca się do przełyku, żołądka lub jelit, to – w zależności od intensywności tego zjawiska i ilości krwi – krwawienie albo krwotok. W pierwszym przypadku rzecz łatwiej opanować, ale trudniej zauważyć symptomy, w drugim natomiast, objawy są wyraźne, ale jest to już zwykle taki etap, na którym występuje poważne zagrożenie życia.

Krwotok z dolnego czy górnego odcinka układu pokarmowego
W przypadku przedostawania się krwi do światła przewodu pokarmowego możliwe są dwie opcje – krwotok z górnego bądź dolnego odcinka układu trawiennego. Jeśli źródłem krwawienia jest przełyk, żołądek albo dwunastnica, krew ma kolor ciemniejszy i pojawiają się wymioty. Krwotok z dolnego odcinka, czyli z jelit lub odbytu, charakteryzuje się obecnością (nieco jaśniejszej) krwi w kale. Może zdarzyć się również tak, że występują oba te objawy równocześnie. Mamy wtedy do czynienia z krwawieniem jelitowo – żołądkowym.

Objawy krwotoku w przewodzie trawiennym

  • Krwiste wymioty

Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów krwotoku wewnętrznego w przewodzie pokarmowym są krwiste wymioty. Mogą one być czerwone, co oznacza, że najprawdopodobniej źródłem krwawienia jest przełyk lub brunatne i fusowate, o specyficznym – bardzo nieprzyjemnym zapachu częściowo strawionej już krwi – wtedy najpewniej krwotok ma swoje źródło w żołądku. W przypadku krwawienia pochodzącego z górnego odcinka układu pokarmowego, krew pojawia się najpierw w wymiotach, dopiero później obserwuje się ja w kale chorego.

  • Stolec z krwią

Drugim istotnym objawem krwotoków przewodu pokarmowego jest obecność krwi w stolcu. W zależności od jej koloru i ilości, rozpoznaje się różne przyczyny i źródła krwawienia. I tak na przykład, gdy krew układa się w charakterystyczne pasma, wskazuje to na problem dotyczący jelita grubego w jego końcowym odcinku. Kiedy stolec jest wymieszany z krwią, może to wskazywać na krwawienie jelita cienkiego. Jeśli natomiast kał ma charakter smolisty, prawdopodobnie przyczyna krwotoku znajduje się w górnym odcinku układu trawiennego.

  • Niskie ciśnienie i przyspieszone tętno

Krwawienie lub krwotok wewnętrzny, nawet wtedy, gdy nie daje jeszcze widocznych gołym okiem objawów zewnętrznych (jak wspomniane wyżej wymioty czy krwiste stolce) może dawać już pierwsze symptomy nieprawidłowości, wpływając bezpośrednio na parametry życiowe. U chorego obniża się ciśnienie tętnicze, a serce przyspiesza. W miarę upływu czasu i utraty krwi, objawy te się nasilają i dochodzą do nich kolejne.

  • Osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry…

Nasilający się lub długotrwały krwotok prowadzi do objawów niedokrwistości. Przede wszystkim jest to ogólne osłabienie i złe samopoczucie, czasem także nawet zaniki świadomości. Chory jest blady, a na jego ciele pojawia się zimny pot. Do tego bóle i zawroty głowy oraz kłopoty z widzeniem (mroczki przed oczami).

  • Ból NIE ostrzega przed niebezpieczeństwem!

Często najważniejszym (i tym najlepiej rozpoznawalnym przez chorych) sygnałem wysyłanym przez organizm ludzki, gdy występuje jakieś poważne zagrożenie życia, jest ból. Niestety, w przypadku krwotoków w przewodzie pokarmowym, które tak łatwo mogą doprowadzić do zgonu, zazwyczaj nic wcześniej nie boli, nawet jeśli krwawienie jest bardzo intensywne. Między innymi dlatego właśnie tak wiele przypadków kończy się śmiercią. Pomoc przychodzi zbyt późno, bo dopiero w ostatniej chwili diagnozuje się stan pacjenta i jego przyczyny.

Przyczyny krwotoków układu pokarmowego

Krwawienia i krwotoki w przewodzie trawiennym mogą pojawiać się w przebiegu wielu różnych schorzeń i dolegliwości – zarówno tych mniej poważnych, jak wrzody, jak i tych groźnych (często nieuleczalnych) jak na przykład nowotwory atakujące narządy układu pokarmowego. Wśród najczęstszych statystycznie przyczyn krwotoków wymienia się między innymi: zapalenie błony śluzowej żołądka, żylaki przełyku, wrzody żołądka lub dwunastnicy, uchyłki i polipy jelita grubego… W grupie największego ryzyka znajdują się osoby starsze, cierpiące na przewlekłe stany zapalne jelit oraz choroby związane z krzepliwością krwi.

Krwotok wymaga pilnej interwencji lekarza!

O ile krwawienia mogą czasami samoistnie się zatrzymać, o tyle krwotok w układzie pokarmowym wymaga pilnie pomocy lekarskiej. Chory trafia do szpitala na oddział chirurgiczny, gdzie w pierwszej kolejności zaopatruje się go w krew. Niestety, zwykle przetaczanie płynów ustrojowych jest w takim przypadku konieczne. Przez kroplówkę podaje się osocze i witaminę K, co ma pozytywnie wpłynąć na krzepnięcie i zapobiec dalszej utracie krwi, oraz krew, by uzupełnić jej braki w organizmie. Ponieważ pacjent może źle zareagować na przetaczanie krwi, cały czas monitoruje się parametry życiowe. Jeśli stan chorego udaje się ustabilizować, po wykonaniu badań szczegółowo diagnozujących przyczynę i źródło krwawienia (endoskopia, kolonoskopia i in.) oraz po leczeniu i okresie rehabilitacji, wraca on do formy sprzed krwotoku. Jeśli zaopatrzenie w krew nie uda się, bo na przykład pomoc pojawiła się zbyt późno i pacjent wpadł we wstrząs krwotoczny lub jest on obciążony schorzeniami kardiologicznymi i serce nie wytrzymało obciążenia… krwotok kończy się śmiercią.
Źródło: DOZ.pl

Dodaj komentarz

Previous post Szukamy najlepszej przychodni
Next post Elegancko, przytulnie i wygodnie, czyli kilka słów o urządzaniu sypialni razem z TEMPUR