container-227877_960_720Czym są kontenery? Z definicji, zwykło się określać tym mianem, różnego rodzaju skrzynie, pojemniki czy nawet całe budynki o różnym przeznaczeniu, charakteryzujące się znormalizowanymi wymiarami.

Trochę historii

Po raz pierwszy kontenery zostały zastosowane przy transporcie morskim. Jego wynalazcą był amerykański przedsiębiorca Malcolm McLean, który właściwie po raz pierwszy zastosował ten wynalazek na własne potrzeby. Problemem był głównie rozładunek drobnych towarów, ponieważ zajmowało to bardzo dużo cennego czasu. Dzięki jego pomysłowi, wszystkie drobne towary zostały umieszczone w dużych skrzyniach o jednakowych wymiarach. Pozwoliło to znacznie usprawnić rozładunek towarów i zmniejszyło koszty. Kontenery były głównie metalowe, co w transporcie ma ogromne znaczenie, ponieważ zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi takimi jak woda czy inne zanieczyszczenia.

Pierwszym statkiem do przewozów kontenerowych był skonstruowany przez niego w połowie XX wieku Ideal X, a jego rejs przeszedł do historii jako krok milowy w rozwoju transportu, nie tylko morskiego.

Zastosowanie kontenerów

Kontenery obecnie wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Są produkowane z różnych tworzyw i mają różne pojemności, dzięki czemu przystosowane są przewożenia w różnych środkach transportu. Obecnie najpopularniejsze są kontenery na gruz czy piasek, których pojemność sięga nawet 33 m³. Takie kontenery mogą udźwignąć nawet 10 ton i często mają zabudowę bramową, która ułatwia załadunek. Są też odpowiednie pojemniki na odpady niebezpieczne czy kontenery zamykane na odpady typu płyty gipsowe czy płytki. Na uwagę zasługują też kontenery socjalne i biurowe, które są wyposażone w sanitariat, ogrzewanie i klimatyzację. Takie kontenery sprawdzą się zwłaszcza jako przenośne biura na placach budowy.

Kontenery Lublin znalazły tez zastosowanie w gospodarce komunalnej, przy segregacji odpadów. Głównie mowa tutaj o kontenerach ustawianych przy blokach mieszkalnych, do których wrzuca się plastik i metal, papier oraz szkło czy bio odpady. Jeśli interesuje Was wynajem kontenerów Lubin, zajrzyjcie na stronę http://transmackow.pl/kontenery/.

Dodaj komentarz

Previous post Poroża w wystroju wnętrz
Next post Korzyści nauki w szkole językowej