Ściany zewnętrzne to drugi po dachu element budynku, przez który ucieka najwięcej ciepła. Tymczasem, w przeciętnym gospodarstwie domowym ogrzewanie pochłania do blisko 80% zużywanej energii. W dobie stale rosnących rachunków, konieczne staje się szukanie skutecznych sposobów na oszczędzanie. Nadmierną utratę ciepła z budynku, można znacząco zminimalizować – poprzez jego termomodernizację. Prawidłowe ocieplenie budynku pozwala nam zmniejszyć koszty nawet o połowę.
Docieplanie budynków ocieplonych
Dom energooszczędny pozwala swoim mieszkańcom na maksymalne ograniczenie eksploatacji energii, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowego standardu życia. Służyć temu mają takie elementy składowe jak odpowiedni projekt i jego fachowe wykonanie. Co jednak należy zrobić, jeśli mieszkamy w budynku, który nie jest energooszczędny?
Docieplenie budynków jest sposobem na szybką termomodernizację obiektu. Wiele z domów wybudowanych nawet przed kilkunastoma laty, nie jest przystosowanych do dzisiejszych standardów energetycznych. Biorąc pod uwagę fakt, że większość energii w budynkach mieszkalnych jest zużywana na ogrzewanie, staje się oczywiste, że warto zainwestować w termomodernizację. W starszym budownictwie straty ciepła w głównej mierze spowodowane są niewystarczającą grubością izolacji ścian.
Termomodernizacja budynku
Jak zatem powinniśmy postępować? Zrywać ocieplenie już istniejące, czy docieplać budynek na starym ociepleniu? Odpowiedź jest prosta. Pozbywanie się ocieplenia jest rozwiązaniem niezwykle kosztownym i czasochłonnym. Skuteczniejszą metodą wydaję się – wykonanie ocieplenia przy zachowaniu już istniejącego.
Najczęściej docieplenie zewnętrznych ścian budynku, odbywa się przy pomocy styropianu bądź wełny mineralnej. Posiadają one podobne parametry izolacyjne, jednakże wybór odpowiedniego materiału musi zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb właścicieli nieruchomości. Jedne technologie znajdują zastosowanie tylko i wyłącznie styropianu, a inne z kolei wełny mineralnej.
Więcej na stronie: https://termobud.com.pl.