Nie ma się co oszukiwać – już kilkuletnie auto potrafi zaliczyć niemałą usterkę. Podobnie jest z pralkami, telewizorami i telefonami. W magiczny sposób zaraz po upłynięciu daty gwarancji, coś się niszczy. Samochody mają podobnie i chociaż w przypadku awarii nie nadają się od razu do wyrzucenia, konieczna jest inwestycja w naprawę.
Co może się wydarzyć?
Najczęściej psuje się elektronika. Ma ona swoje kaprysy i tutaj w zależności od samochodu, naprawa będzie kosztować mniej lub więcej. Awaria świateł, czy licznika to dość powszechna usterka u już kilkuletnich aut. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wentylację. Ona także często potrzebuje naprawy. Czasem zdarza się, że nie można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z otworu wentylacyjnego, ponieważ w danym modelu samochodu, została ona tak umieszczona, że nie można jej rozmontować. To nie zdarza się często ale jednak, więc przed zakupem auta warto zwrócić na to uwagę. Dodatkowo może dojść do problemów z hamowaniem. W tym wymianu najczęściej dolewa się nowego płynu hamulcowego a gdy to nie pomoże, jedzie się do specjalistów (http://www.impwar.pl/) na wymianę klocków.
Czy opłaca się naprawiać?
Jeśli mowa o kilkuletnich autach, np. 3-letnich, czy 6-letnich, opłaca się naprawiać nawet rozrząd, który zazwyczaj jest sporym wydatkiem dla właściciela. Nowe samochody mają potencjał sprzedażowy dlatego opłaca się je naprawiać. Nawet, gdy zapłacimy kilka tysięcy za naprawę, doprowadzimy auto do odpowiedniego stanu a sami będziemy chcieli wymienić je na inne, bez problemu sprzedamy samochód z odczuwalnym zyskiem, mimo wcześniejszej inwestycji w naprawę.
Dlaczego tak szybko dochodzi do usterek?
Pomijając aspekt kiepskich dróg, na których samochody zwyczajnie szybciej się zużywają, warto rozwinąć wcześniejszy wątek. Dzisiaj mechanizm sprzedaży części jest tak opłacalny, że nie opłaca się sprzedawać niezniszczalnych samochodów. Dla przykładu, części do naprawy nowego modelu Porsche są tak drogie, że producenci samochodu zarabiają na nich więcej, niż na sprzedaży samych aut. Warto o tym pamiętać – utrzymanie samochodu nie jest tanie. Dlatego podczas doboru konkretnej marki, należy brać pod uwagę cenę części.