pexels-photo-551568Dzieciaki już od najmłodszych lat przyswajają nowe informacje z niesamowitą prędkością. Rodzice często próbują wykorzystać ten fakt i już wieku 2 czy 3 lat puszczają dzieci do szkół językowych. Ale czy to na pewno dobry pomysł? Czy dziecko, które nie umie jeszcze dobrze mówić po polsku, opanuje język angielski?

Błędne przekonania rodziców

Wiele osób twierdzi, że najlepszym sposobem nauki języka jest zabawa – i to najlepiej od najmłodszych lat. Czasami już 2-letnie dzieci wysyłane są do szkół językowych. Od tego czasu rodzice też puszczają dzieciom angielskie bajki, mówią do nich w obcym języku i pozwalają im grać jedynie w gry, które uczą angielskiego przez zabawę. Czy to na pewno dobra metoda? Reguła jest taka, że dziecko nie powinno zapoznawać się z obcym językiem, póki nie przyswoi ojczystego. Teoretycznie naukę można więc zacząć od 3. roku życia. Ale wszystko zależy od dziecka. Niektóre pociechy nawet w wieku 5 lat nie potrafią swobodnie porozumiewać się w języku ojczystym.

Rodzice często twierdzą, że jeśli dziecko oswoi się z językiem od najmłodszych lat, potem będzie mu łatwiej. Prawda jest jednak taka, że jeśli nasza pociecha nie utrwala systematycznie przyswojonej wiedzy, szybko ją zapomina. Warto też wiedzieć, że jeśli dziecko rozpocznie naukę w wieku 8 czy 9 lat, nauczy się więcej w jeden miesiąc niż przedszkolak w ciągu trzech lat nauki. Czy więc rzeczywiście opłaca się przez tyle lat płacić za język angielski?

To kiedy w końcu zacząć naukę?

Najlepszym pomysłem będzie rozpoczęcie nauki na początku szkoły podstawowej. Wówczas dziecko zna już litery i umie dość sprawnie pisać i czytać w języku ojczystym. No bo co to za nauka, jeśli dziecko zacznie uczyć się wcześniej, a nie będzie wiedziało, jak zapisać dane słowo? Należy pamiętać, że najważniejsza jest systematyka, nauka słówek i gramatyki. Niestety przedszkolaki nie są w stanie tego ogarnąć. Przede wszystkim nauka wymaga skupienia, a małe dzieci potrafią rozpraszać się byle czym. Nie mają też odpowiedniej motywacji. Dla nich nauka języka to po prostu zabawa i chyba nie do końca rozumieją, czego się uczą.

Jeśli interesuje Was szkoła języka angielskiego w Częstochowie, zajrzyjcie na stronę: http://tarkowski.edu.pl.

Dodaj komentarz

Previous post Licznik energii elektrycznej – po co nam on i do czego służy?
Next post Przepisy ruchu drogowego