leech-368345_640-1

Leczenie pijawkami jest skutecznym i sprawdzonym sposobem na leczenie wielu chorób i schorzeń. W ostatnim czasie powraca do łask, a jego właściwości doceniane są przez wielu lekarzy. Dlaczego warto zdecydować się na zabieg hirudoterpii? W jakich przypadkach może okazać się ona skuteczna?

Czym jest leczenie pijawkami? 

Leczenie pijawkami polega na przyłożeniu ich do skóry i pozwoleniu, aby wysysały krew. Ich pożywianie się bowiem sprawia, że do naszego krwiobiegu transportowane są cenne substancje lecznicze, które znajdują się w ślinie tych zwierząt. Metoda ta znana była już starożytnym Egipcjanom. Istnieje ponad 500 gatunków pijawek, jednak do leczenia wykorzystuje się około 15.

Ślina pijawek posiada bardzo wiele właściwości, m.in.: obniża krzepliwość krwi, niszczy skrzepy, poprawia zaopatrzenie tkanek i narządów w krew i tlen, obniża ciśnienie tętnicze, pomaga rozkładać się niepotrzebnej tkance tłuszczowej, obniża poziom cholesterolu, przywraca energię, poprawia sen, apetyt, nastrój i uspokaja. Ale to tylko niektóre korzyści płynące z hirudoterapii, a stworzenie listy schorzeń, na które pomagają pijawki, jest niemal niemożliwa.

Wskazania do leczenia pijawkami

Hirudoterapia charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań. Przede wszystkim warto wykorzystać ją do leczenia skoków ciśnienia tętniczego, różnorodnych procesów zapalnych, zakłóceń odpływu żylnego i limfatycznego, zbyt wysokiej krzepliwości krwi i zakrzepów, nadmiernego tworzenia się tkanki łącznej, pogorszenia odżywienia tkanek oraz niewydolności immunologicznej. Są to bardzo ogólnikowo sformułowane wskazania. Bardziej szczegółowo można stwierdzić, że pijawki leczą lub wspomagają leczenie różnych chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, dróg żołądkowo-jelitowych, układu oporowo-ruchowego, chorób chirurgicznych, neurologicznych, ginekologicznych, chorób skóry, układu moczowo-płciowego, endokrynnego, choroby laryngologiczne, choroby oczu i liczne choroby stomatologiczne.

Niestety, hirudoterapia posiada również wiele przeciwwskazań, do których należy hemofilia, zaawansowana anemia oraz ciąża. Są to przypadki, w których absolutnie nie można podjąć się leczenia pijawkami. Zanim zdecydujesz się więc na zabieg, warto zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami, bowiem może mieć to decydujący wpływ na Twoje zdrowie, a nawet życie.

Dodaj komentarz

Previous post Czas na jesienną odsłonę butów damskich
Next post Paznokcie – ozdoba każdych dłoni