roof-3189298_640

Blacha ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, zwłaszcza jako zadaszenia różnych konstrukcji – nie tylko przemysłowych, ale również tych mieszkalnych. Materiał ten jest lekki, wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Jest to również bardzo popularny sposób pokrycia dachów stromych.

Blacha trapezowa i jej właściwości

Jednym z najpopularniejszych materiałów, który ma szerokie zastosowanie w budownictwie, jest blacha trapezowa. Głównie kojarzy się nam z konstrukcjami przemysłowymi, ale bywa niezastąpiona również w budownictwie mieszkaniowym. Blacha trapezowa jest lekka, ale wytrzymała. Do tego jest materiałem stosunkowo tanim, dlatego cieszy się tak ogromną popularnością.

Warto też wspomnieć, że dodatkową zaletą tego materiału jest łatwy montaż i duża odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Na rynku możemy dostać wiele rodzajów blach np. ocynkowane, powlekane czy alucynk. Różnią się one nie tylko właściwościami, ale też kolorem, dlatego łatwo dobrać taki, który będzie pasował do reszty konstrukcji. Wadą blachy trapezowej może być akustyczność, tzn. w budynkach o tym typie zadaszenia bardziej słychać np. krople deszczu uderzające o dach. Można to jednak łatwo wyeliminować, jeżeli pod spód położy się odpowiednią izolację.

Zastosowanie blachy trapezowej

Jak wyżej wspomniane, materiał ten ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Świetnie nadaje się nie tylko na dachy nowych konstrukcji, ale również podczas renowacji starszych budynków. Ze względu na to, że materiał ten jest lekki, nie ma konieczności wzmacniania stropów. Blachę trapezową możemy spotkać jako pokrycia dachowe przeróżnych konstrukcji, nie tylko hal przemysłowych, ale też np. jako zadaszenia przystanków czy wiat.

Sprawdza się też jako zadaszenia w domach jednorodzinnych, jednak są ludzie, którzy uważają, że wygląda to nieestetycznie. Wtedy dobrym wyborem może być blachodachówka http://glinmet.pl/blachodachowka/, materiał ten również wykonany jest ze stali, ale jest dużo tańszy od ceramicznych dachówek.

Dodaj komentarz

Previous post Plusy kawy z ekspresu
Next post Dachy blaszane – modne pokrycia dachowe i ich zalety