W ogólnym przekonaniu, zegarki dzieli się na mechaniczne nakręcane ręcznie i automatyczne. Okazuje się jednak, że taka kategoryzacja jest niepoprawna. Wśród czasomierzy wyróżnia się modele: mechaniczne (z ręcznym lub automatycznym naciągiem) i kwarcowe. Wspomniany podział wynika z budowy zegarków. Produkty mechaniczne, bez względu na to czy jest to naciąg manualny czy automatyczny, posiadają wychwyt, balans i sprężynę napędową. Po naciągnięciu, sprężyna rozpręża się i wprawia w ruch cały mechanizm. Takie zegarki działają bez baterii, która występuje w czasomierzach kwarcowych. 

Charakterystyka naciągu manualnego

Różnica między naciągiem ręcznym, a automatycznym wynika ze sposobu naciągania sprężyny napędowej w czasomierzach. W zegarkach nakręcanych ręcznie, sprężyna zwija się przy obrotach koronką, czyli nakręcaniu zegarka. Z tego względu, czasomierze manualne należy regularnie nakręcać, nawet codziennie. Pełne naciągnięcie sprężyny następuje zazwyczaj po kilkunastu obrotach koronki, choć zegarek zacznie działać już po kilku obrotach. Męski zegarek mechaniczny powstał wcześniej, niż automatyczny. Kojarzony jest z luksusem i precyzją, można to sprawdzić na https://www.czaszegarkow.pl/zegarki-meskie-c-5097.html. Jest to rodzaj zegarka szczególnie ceniony przez znawców branży i kolekcjonerów czasomierzy. 

Jak działa mechanizm automatyczny?

Zegarki wyposażone w naciąg automatyczny posiadają rotor, inaczej wahnik, który obraca się i nakręca sprężynę, przy ruchach ręką. Jeśli użytkownik nosi taki model codziennie przez kilka godzin i wykonuje jakiekolwiek ruchy ręką, można założyć, że czasomierz będzie działał bezustannie. Konieczne będą jedynie cykliczne przeglądy i okresowe korekty wskazań czasu. Zdarza się, że po zatrzymaniu mechanizmu, trzeba wykonać kilka obrotów koronką, by wprawić napęd w ruch. Na rynku dostępne są jednak nawet takie zegarki automatyczne, których nie wolno nakręcać lub dokręcać. 
Co ciekawe, sposób działania zegarków mechanicznych nie zmienił się na przestrzeni lat. Pomysłodawcą czasomierza z automatycznym napędem był Abraham Louis-Perrelet, który w 1770 roku stworzył pierwszy model takiego zegarka. Rozpowszechnienie tego produktu na masową skalę miało jednak miejsce wiele lat później – na początku XX wieku. Pierwszy zegarek z automatycznym mechanizmem powstał w 1923 roku. Stworzył go John Harwood, a 3 lata później we współpracy z firmą Fortis rozpoczęto masową produkcję czasomierzy automatycznych.

Dlaczego zegarki mechaniczne ręczne są tak popularne?

Główną zaletą czasomierzy z manualnym naciągiem jest to, że użytkownik ma całkowitą kontrolę nad stanem naciągnięcia sprężyny. Wynika to z prostego faktu – konieczności codziennego nakręcania koronki. Wraz z rozwijaniem się sprężyny napędowej, zegarek traci moc, dlatego warto kontrolować jego pracę w ciągu dnia. Poza tym, zegarki ręczne mają prostą budowę, łatwo je czyścić i naprawiać. Oczywiście, czasomierze manualne uważane są za produkty z duszą, w których można zobaczyć całą zegarmistrzowską sztukę. Dla amatorów zegarków, nie lada gratką jest to, że w czasomierzach ręcznych, cały mechanizm jest widoczny i można dostrzec sposób działania zegarka.

Previous post Ogrodzenie – jak wybrać bramę?
Next post Elementy i akcesoria wykonywane z betonu