Tarczyca to niepozorny organ, który jednak ma niebagatelne znaczenie dla bardzo wielu procesów przebiegających w naszym organizmie. Każda nieprawidłowość w jej pracy jest przez nas natychmiast odczuwalna. Symptomy jej nadczynności bądź niedoczynności są bowiem wyjątkowo uciążliwe. Jednym z rzadszych, ale bardzo poważnych schorzeń tarczycy jest rak.
Rak tarczycy dotyka trzy razy częściej kobiety niż mężczyzn. Nie jest na szczęście chorobą częstą, gdyż zapadalność na niego waha się w okolicach jednego procenta wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Leczenie obejmuje zabieg operacyjny oraz terapię hormonalną i leczenie izotopem promieniotwórczym. Jest dobra wiadomość dla chorych. Nowotwory złośliwe tarczycy przeważnie charakteryzują się stosunkowo niewielką agresywnością, co oznacza, że kuracja daje bardzo dobre rokowania, a rak odpowiednio wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny. Przeżycie pacjentów dochodzące do 10 lat szacuje się na około 90 procent wszystkich przypadków. Najgroźniejszą odmianą jest rak anaplastyczny, który daje zazwyczaj bardzo złą prognozę i cechuje go wysoka złośliwość, jest on jednak bardzo rzadko spotykany.
Przyczyny zapadalności na raka tarczycy często wiążą się z niedoborem lub nadmiarem jodu, zbyt obfitym wydzielaniem przez przysadkę mózgową tyreotropiny, przebywanie w zasięgu oddziaływania promieniowania jonizującego, a także z niektórymi chorobami i uwarunkowaniami genetyczne. Jeśli chodzi o objawy raka tarczycy są one niespecyficzne i mogą być mylone z innymi dolegliwościami. Dlatego też dodatkowym wyróżnikiem w diagnostyce są takie symptomy jak szybki rozrost guza, powiększenie i stwardnienie węzłów chłonnych szyi, jej obrzęk oraz chrypka. Typowe jest również to, że guz jest twardy i nieruchomy. Należy tutaj zaznaczyć, że nie wszystkie z wyżej wymienionych objawów muszą wystąpić jednocześnie. W przypadku najbardziej złośliwej odmiany anaplastycznej, w zaawansowanym stadium choroby może pojawić się dodatkowo ból szyi, trudności w oddychaniu i przełykaniu, a także bóle kości świadczące o przerzutach. W diagnostyce niezwykle ważne jest więc poddanie się USG tarczycy Częstochowa, które to badanie będzie stanowiło podstawę dla dalszego rozpoznania i leczenia.