W niektórych instytucjach, odzież personelu musi spełniać odpowiednie wymagania. Wpływa to bowiem nie tylko na komfort pracy, ale również na bezpieczeństwo zatrudnionych i klientów czy pacjentów. Dotyczy to zwłaszcza gastronomii oraz branży medycznej. Noszone przez personel fartuchy muszą być przede wszystkim odporne na przemakanie oraz oddziaływanie różnych substancji płynnych. Dobrane materiały powinny gwarantować jak najbardziej estetyczne warunki pracy. Nie zapominajmy, że jedną z najważniejszych kwestii, która w dużym stopniu wpływa na komfort pracy jest odpowiednie obuwie.
Praktyczne rozwiązania
Obuwie medyczne musi spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim, wybrane materiały powinny charakteryzować się elastycznością, co czyni ruchy użytkowników swobodnymi. Rynek stale się rozwija i obecnie producenci oferują nam coraz więcej praktycznych rozwiązań. Używane dzisiaj materiały mają bardzo dużo zalet. Jedną z tych najważniejszych jest ograniczenie wydzielania się potu. Sprawia to, że personel może pracować w higienicznych warunkach nawet przez wiele godzin.
Właściwa podeszwa
O tym czy noszone obuwie jest wygodne, świadczy między innymi odpowiednio wyprofilowana podeszwa. To na niej opiera się cały ciężar ciała i to na niej producenci powinni skupiać najwięcej uwagi. Tylko ta właściwie wykonana uchroni użytkownika od wszelkich ucisków czy otarć. Wewnętrzna strona podeszwy powinna absorbować wstrząsy w okolicy pięty, zmniejszać wystąpienie mikro urazów oraz zapobiegać nadmiernemu zmęczeniu nóg. Jej anatomiczny kształt powinien stymulować przepływ krwi. Istotne jest również, aby jej zewnętrzna strona, dzięki swojemu kształtowi, zapobiegała ryzyku poślizgnięcia się. Jest to bardzo ważne, gdyż w placówkach medycznych często mamy do czynienia ze śliską nawierzchnią.
Odpowiednie materiały
Najlepszym materiałem stosowanym podczas produkcji obuwia medycznego jest styreno-etyleno-butadieno-styren. Jedną z jego licznych zalet jest podwyższona odporność na degradację i starzenie.Co więcej jest odporny na pot, neutralizuje przykre zapachy, hamuje rozwój bakterii, grzybów i nie jest toksyczny.
Higieniczne obuwie znajduje szerokie zastosowanie. Używa się go w branży hotelarskiej, gastronomicznej, medycznej, przemysłowej czy farmaceutycznej. Pamiętajmy, że tylko właściwie wykonane obuwie, a więc to najwyższej jakości, zapewni pracownikom odpowiednie warunki pracy.