dogs-1615909_960_720Wśród sposobów żywienia psów, jednym z najczęściej wybieranych jest podawanie psu gotowej karmy – suchej lub mokrej. Taki sposób oczywiście jest w stanie zapewnić psu dostarczenie odpowiedniej ilości białka oraz składników odżywczych. Jest jednak jedno „ale”. Karma musi być dobrej jakości. W przeciwnym wypadku, zamiast składników niezbędnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania, pies otrzyma samą chemię.

Przeczytaj skład, zanim wybierzesz karmę!

Najtańsze karmy z supermarketów możemy porównać do jedzenia fastfoodów – niby smakują, ale nie mają prawie żadnych wartości odżywczych, a dodatkowo mogą powodować alergie czy inne problemy zdrowotne. Zanim zdecydujemy się na kupno odpowiedniej karmy, powinniśmy więc zapoznać się z jej składem. Najważniejsze są składniki znajdujące się na początku listy, ponieważ jest ich w karmie najwięcej. Niestety w wielu tanich karmach na pierwszym miejscu znajduje się zboże oraz produkty pochodzenia roślinnego, a dopiero na kolejnych pozycjach mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Taka karma nie jest w stanie zapewnić naszemu psu odpowiedniej ilości białka, które powinno pochodzić od zwierząt. Co ważne, karmy zawierające zboże mogą mieć zły wpływ na naszego pupila. Zboże oraz składniki zawierające przetworzone zboże, czyli makaron, chleb oraz produkty sojowe nie są przyswajane przez psy. Mogą powodować alergie oraz ze względu na wysoką wartość węglowodanową – również otyłość. Najlepsza jest więc karma dla psów bez zbóż, którą możecie kupić np. tu: http://sklepzkarmami.pl/mynews/news,forza10legend.

Jak często karmić psa?

Zwykle dorosłe psy powinny dostawać karmę dwa razy dziennie. Pamiętajmy również, by nie podawać psu jedzenia bezpośrednio przed lup po wysiłku fizycznym, gdyż może dostać skrętu żołądka. Warto wiedzieć, że pies nie powinien mieć ciągłego dostępu do karmy, a jeśli czegoś nie zje, powinniśmy to odstawić, a kolejną porcję dać dopiero o przeznaczonej do tego porze. Złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do nadwagi i otyłości, co często kończy się innymi dolegliwościami. Jeśli dodatkowo w ciągu dnia dajemy psu jakieś smakołyki, powinniśmy wówczas dać mniej karmy.

Dodaj komentarz

Previous post Certyfikat sprzętu medycznego
Next post Fontanna czekoladowa – nie tylko ciekawa ozdoba stołu