Przerejestrowanie samochodu to obowiązek prawnie nałożony na osobę kupującą używane auto. Niedopełnienie procedury skutkuje karą finansową, dlatego kierowcy nie powinni zaniedbywać tego tematu. Nie każdy wie jednak na czym polega przerejestrowanie auta. Wyjaśniamy jak i gdzie przerejestrować pojazd.

Kiedy przerejestrowanie samochodu jest konieczne?

Wyrejestrowanie auta nie leży po stronie zbywającego pojazd. Zgodnie z prawem, to nowy nabywca musi zgłosić się do odpowiedniego urzędu i ponownie zarejestrować auto. Zwykle do auta przypisane jest już ubezpieczenie OC. Jeżeli tak nie jest, a wcześniejszy właściciel nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia auta to należy je wykupić we własnym zakresie.

Przerejestrowanie samochodu to nic innego, jak poinformowanie urzędu o nabyciu pojazdu, wyrobienie stosownych dokumentów i opłacenie podatku. Procedura ta określona została w Prawie o ruchu drogowym. Nie można zapominać o tym, że ma ona charakter obowiązkowy, a ponadto – od tego roku – jej niedopełnienie wiąże się z karami finansowymi. Właściciel, który nie zarejestruje auta może dostać po kieszeni i stracić nawet 1000 zł. Niezarejestrowany pojazd nie ma prawa poruszać się po drogach.

Gdzie i jak przerejestrować samochód?

Przerejestrowanie samochodu nie jest na szczęście trudnym procesem. Wystarczy, że nowy właściciel pojazdu lub też jego prawnie wyznaczony pełnomocnik zgłosi się do wydziału komunikacji. Taki wydział może znajdować się w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta czy dzielnicy. Samochód można zarejestrować także pocztowo lub za pomocą internetowych formularzy.

Ważne jest, aby w urzędzie przedstawić komplet dokumentów, tj. umowę kupna-sprzedaży (lub inne pismo udowadniające, że dokonaliśmy zakupu), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, druki potwierdzające opłacenie stosownych należności oraz dotychczas używane tablice rejestracyjne. Ile czasu trwa przerejestrowanie samochodu? Procedura może zająć urzędnikom nawet 30 dni, jednak nie oznacza to, że w tym okresie status auta jest niejasny. Nabywca samochodu zyskuje wtedy obowiązujące do czasu stałej rejestracji, czasowe przerejestrowanie.

Za przerejestrowanie pojazdu trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Po stronie nabywcy leży opłacenie składek – koszta uzależnione są od miejsca uprzedniej rejestracji. W związku z tym, najwięcej będą musieli zapłacić ci kierowcy, którzy sprowadzają pojazd z zagranicy. W skład obowiązkowych kosztów wchodzą:

  • opłata ewidencyjna – wynosi ona 2 zł dla samochodów z Polski oraz 2,5 zł dla zagranicznych pojazdów;
  • opłata za tablice rejestracyjne – w kwocie 80 zł (indywidualna rejestracja to już koszt 1000 zł);
  • opłata za kartę pojazdu – dotyczy tylko samochodów sprowadzanych z zagranicy i wynosi 75 zł;
  • opłata za pozwolenie czasowe – 13 zł;
  • opłata za dowód rejestracyjny oraz znaki legalizacyjne i nalepkę – wynosi 85 zł, niezależnie od pochodzenia samochodu.
Previous post Zakup okien – na co się zdecydować?
Next post Jeansy do marynarki. Czy to dobre połączenie?