Blachodachówka słynie z korzystnej ceny i wytrzymałości. Jednak mimo wszystkich swoich zalet, niektóre jej właściwości budzą wątpliwości. Stąd pojawiają się liczne pytania, dotyczące jej cech i tego, jak prawidłowo ją montować lub konserwować. Na najczęściej zadawane, odpowiemy właśnie w tym artykule.
Czy blachodachówka nadaje się na każdy dach?
Praktycznie tak, finalnie jednak wszystko zależy od tego jaki rodzaj więźby posiada budynek, na którym ma pojawić się blachodachówka. Z uwagi na to, że materiał ten jest lekki, zadaszenie nie potrzebuje specjalnie wzmocnionych krokwi. Gdy jednak blachodachówka ma pojawić się na obiekcie historycznym lub zabytkowym, ostateczny rodzaj ma znaczenie. Wtedy warto postawić na wariant blachodachówki, nazywany karpiówką. Ten typ poszycia jest bardzo lekki, a design sprawia, że idealnie wkomponuje się w stare budynki, np. dworki lub zamki czy inne zabudowania o znaczeniu historycznym.
Kiedy nie warto wybierać blachodachówki?
Z uwagi na jej uniwersalność, jest naprawdę mało przypadków, w których warto zastąpić ją innym rodzajem poszycia. Jeśli jednak dach jest stary, ma wiele różnych katów nachylenia i skomplikowane spady, lepiej postawić na inny materiał. Wtedy z pomocą może przyjść, np. dachówka ceramiczna lub gont.
Blachodachówka i dachówka – które poszycie jest lepsze?
Blachodachówka modułowa powstała na wzór dachówek ceramicznych. Jej zadaniem jest doskonałe imitowanie poszycia z ceramiki, przy zachowaniu minimalnej wagi, dobrej ceny i ponadprzeciętnej wytrzymałości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że poszycia z blachy praktycznie nie trzeba konserwować. Te zalety sprawiają, że przewyższa ona dachówkę nie tylko pod względem ceny, ale i odporności, np. na uszkodzenia mechaniczne.
Warto podkreślić, że blachodachówka również posiada zamienniki w bardziej ekonomicznej wersji. Jednym z nich jest blacha trapezowa. Coraz częściej wykorzystywana nie tylko do pokrywania budynków gospodarczych, ale właśnie do zadaszeń domów jednorodzinnych lub obiektów firmowych.