fotelki
W przygotowaniach do podróży z maluchem, kluczową kwestią jest wybór fotelika samochodowego. Czym powinni się kierować rodzice przy jego wyborze, aby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń? Radzą eksperci z Feedo.pl – sklepu z artykułami dla najmłodszych.

Zgodnie z obowiązującą ustawą „Prawo o ruchu drogowym” każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającemu jego wadze i wzrostowi. Według badania przeprowadzonego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego tylko 86% Polaków deklaruje, że zawsze przewozi dziecko w foteliku[1]. Biorąc pod uwagę fakt, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo dziecka, wynik ten jest wciąż alarmujący.

Istnieje szereg kryteriów, którymi powinni się kierować rodzice przy zakupie fotelika:

1. Dopasowanie fotelika do wagi, ale też do wieku dziecka. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy:

· Grupa 0 (0-18kg), dotyczy niemowląt, dla których foteliki powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy

· Grupa 1 (9-18kg), dotyczy dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3,5 lat

· Grupa 2 (18-36kg), dotyczy dzieci od 3,5 do 12 lat, dla których odpowiednie jest siedzenie podwyższające z oparciem, którego zadaniem jest pozycjonowanie pasa bezpieczeństwa na ciele dziecka.

2. Sprawdzenie homologacji, czyli oznaczenia, które informuje nas o tym, czy produkt posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa i symbol ECE R44.

3. Wyniki testów wypadkowych/zderzeniowych, wykonywanych przez organizacje konsumenckie, takie jak ADAC, czy ANWB. Przeprowadzają one testy przy prędkości około 60km/h i sprawdzają zachowanie fotelika przy zderzeniach bocznych. Jeśli fotelik wypadł dobrze w tego typu testach, z pewnością producent zamieści taką informację w opisie modelu.

4. System IsoFix, który pozwala na stabilne zamontowanie siedziska, dzięki specjalnym uchwytom i zaczepom. Warto wybrać fotelik z tym systemem, ponieważ pozwala on na umocowanie fotelika w sposób dużo bardziej stabilny, niż za pomocą pasów samochodowych.

5. Pasy mocujące – najlepiej, żeby fotelik miał pięć pasów mocujących: po dwa na ramiona, po dwa na nogi i jeden między nogami. Pozwala to na stabilne umieszczenie dziecka w siedzisku i uniemożliwia mu samodzielne rozpięcie się z pasów.

Zakup fotelika samochodowego to proces bardzo złożony i nie należy tej kwestii bagatelizować – tłumaczy Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl. Oprócz ważnych kryteriów, takich jak dopasowanie fotelika do wieku i wagi, homologacji, testów wypadkowych i systemu mocowania, istotne jest wystrzeganie się kupna z drugiej ręki, gdyż nie mamy pewności, że fotelik nie brał udziału w wypadku, który mógł naruszyć jego konstrukcję – dodaje Martin Molčan.

Poniżej prezentujemy wybrane typy fotelików samochodowych marki Maxi Cosi, które dostępne są w sklepie internetowym Feedo.pl w promocyjnych cenach.

Maxi Cosi CabrioFix fotelik samochodowy Mosaic Blue

https://www.feedo.pl/sklep/wozki-i-foteliki/foteliki-samochodowe/0-18-kg/maxi-cosi-cabriofix-fotelik-samochodowy-mosaic-blue/

Fotelik dla najmniejszej grupy wiekowej i wagowej nr 0 (0-18kg). Posiada 5/5 gwiazdek w testach ADAC, certyfikat ECE R44 i system IsoFix.

Cena detaliczna: 639,00 zł

Cena Feedo.pl: 489,00 zł

Maxi Cosi Tobi fotelik samochodowy Digital Black

https://www.feedo.pl/sklep/wozki-i-foteliki/foteliki-samochodowe/0-18-kg/maxi-cosi-tobi-fotelik-samochodowy-digital-black/

Fotelik dla grupy wiekowej nr 1 (9-18kg). 4 gwiazdki w testach ADAC, certyfikat ECE R44; 5-cio punktowe pasy gwarantują bezpieczeństwo dziecka. Montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Cena detaliczna: 974,00 zł

Cena Feedo.pl: 745,00 zł

Maxi Cosi Rodifix fotelik samochodowy Berry Pink

https://www.feedo.pl/sklep/wozki-i-foteliki/foteliki-samochodo we/9-36-kg/maxi-cosi-rodifix-fotelik-samochodowy-berry-pink/

Fotelik dla najstarszej grupy wiekowej nr 2 (18-36kg). Posiada 4 gwiazdki w testach ADAC, certyfikat ECE R44 i system mocowania IsoFix. Jego zaletą jest unikatowy system ochrony bocznej głowy i regulacja wysokości zagłówka i szerokości siedziska, dzięki czemu fotelik rośnie razem z dzieckiem.

Cena detaliczna: 864, 00 zł

Cena Feedo.pl: 639, 00 zł

Dodaj komentarz

Previous post Biegi dla twardzieli – ekstremalne wyzwanie dla organizmu
Next post Program Absolwent – innowacja na rynku szkolnictwa wyższego