Każdy z nas miał chociaż raz w życiu do czynienia z betonem. Żaden większy remont nie może obyć się bez użycia betonu. Czym jest beton i jak się go klasyfikuje?

Podstawowy skład betonu

Beton to mieszanka trzech podstawowych składników:

  • spoiwo – to zazwyczaj cement lub cement z domieszkami mineralnymi,
  • woda – wraz ze spoiwem tworzy zaczyn i nadaje odpowiednią konsystencję mieszance,
  • kruszywo – materiał wypełniający, zazwyczaj piasek lub żwir.

Aby beton łatwo się wylewał i nie pękał ani nie rozwarstwiał się podczas schnięcia, dodawane są do niego różnego rodzaju domieszki chemiczne i dodatki mineralne. Dzięki temu beton zyskuje odpowiednie właściwości i cechy techniczne.

Klasyfikacja betonu

Beton klasyfikuje się według: 

  • klasy betonu – określają one wytrzymałość betonu na ściskanie,
  • gęstość betonu – beton lekki, zwykły i ciężki.

W zależności od przeznaczenia betonu wybieramy jego odpowiednią klasę. Ustalić to jednak powinien konstruktor lub projektant.

Beton zwykły a beton towarowy

Podstawową różnicą pomiędzy betonem zwykłym a betonem towarowym jest sposób jego produkcji. Beton zwykły produkowany jest na budowie za pomocą betoniarki. Natomiast beton towarowy produkowany jest w betoniarniach i transportowany na miejsce budowy specjalnymi samochodami. Dzięki temu materiał jest najwyższej jakości i gwarantowana jest jego powtarzalność. W przypadku produkcji zautomatyzowanej nie ma mowy o pomyłce w dobraniu odpowiednich, jednakowych proporcji poszczególnych składników. Niestety, jest to niemożliwe w przypadku produkowania betonu w betoniarce. 

Gdzie zamówić beton towarowy?

Beton powinno się zamawiać w betoniarniach, które posiadają dobrą opinię na rynku, są zakładami z dużym doświadczeniem i spełniają wszelkie wymogi dotyczące norm i sposobów produkcji betonu np. beton Olesno. Ważne jest również, aby przedsiębiorstwo, w którym dokonujemy zakupu, zapewniło transport zakupionego betonu na plac budowy. Na dokumencie potwierdzającym zakup powinna znaleźć się specyfikacja zakupionego towaru. więcej informacji znaleźć można tutaj: http://wlodar.com.pl/.

Dodaj komentarz

Previous post Dlaczego warto kupić traktorek ogrodowy?
Next post Angielski dla dorosłych – od czego zacząć naukę?