vehicle-193213_640Każdego dnia dochodzi do ogromnej liczby wypadków samochodowych. Mogą one zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi bądź roztargnienie innego uczestnika ruchu i już mamy do czynienia z kolizją. Jej skutki mogą być zarówno niegroźne jak i tragiczne. W większości przypadków wina leży po stronie tylko jednego kierowcy, a więc można wywnioskować, że każdy z nas może stać się ofiarą wypadku. Jeśli jednak poświęcimy uwagę kilku istotnym kwestiom, w znacznym stopniu uchronimy się od kolizji drogowej.

Termin dokonywania przeglądu technicznego pojazdu

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany raz do roku zlecić uprawnionym podmiotom przegląd swojego samochodu. Wyjątkiem są przypadki kiedy zakupujemy nowy samochód, z salonu. Wtedy należy dokonać przeglądu dopiero po trzech latach od dnia pierwszej rejestracji. Kolejny przegląd wykonuje się po upływie dwóch lat, a następne corocznie. Nie dotyczy to jednak taksówek czy samochodów przeznaczonych do nauki jazdy. Takie pojazdy muszą zostać poddane przeglądowi raz do roku od samego początku ich użytkowania.

Obowiązek, który wpływa na nasze bezpieczeństwo

Większość kierowców traktuje kwestię przeglądu jako utrapienie i kolejną okazję do uszczuplenia zawartości swojego portfela. Jest to niesłuszne nastawienie. Przegląd techniczny ma bowiem ogromny wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Często nie zdajemy sobie sprawy z różnego rodzaju usterek, które występują w pojeździe, a mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Gdyby przegląd nie był koniecznością, zapewne wielu z uczestników ruchu nie sprawdzałoby regularnie stanu swojego pojazdu i tym samym, narażali siebie i innych kierowców na wypadek.

Etapy przeglądu technicznego

Przegląd rozpoczyna się od skontrolowania działania oświetlenia. Diagnostyk sprawdza działanie kierunkowskazów oraz wszystkich innych żarówek, a więc świateł mijania, drogowych, przeciwmgłowych czy świateł cofania. Kontroli podlega również prawidłowe ustawienie świateł. Następnie, sprawdzany jest stan ogumienia. Zalecenie wymiany opon nastąpi jeśli głębokość bieżnika będzie zbyt mała lub jeśli opony będą już zużyte. Kolejnym etapem jest przegląd szyb i karoserii. W przypadku pękniętej szyby lub mocno skorodowanego podwozia, samochód nie przejdzie przeglądu. Wreszcie diagnosta sprawdza stan hamulców. Ocenia działanie zarówno tego roboczego jak i postojowego. Ważna jest także różnica sił hamowania na kołach jednej osi, nie może być ona większa niż 30%. Kontroli podlega również działanie amortyzatorów. Luzy są sprawdzane za pomocą tak zwanych szarpaków. Dzięki nim, w łatwy sposób można zaobserwować luzy występujące w elementach układu kierowniczego czy częściach zawieszenia. Jeśli samochód z jakiś powodów nie przejdzie przeglądu, naszym obowiązkiem jest usunąć zaobserwowane usterki. Dopiero wtedy możemy ponownie udać się do stacji kontroli pojazdów, aby uzyskać potwierdzenie o prawidłowym stanie technicznym samochodu.

Regularny przegląd techniczny pojazdu to nie tylko kwestia, która uchroni nas od ewentualnego otrzymania mandatu. Sprawnie działający samochód, trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica w bagażniku to gwarancja większego bezpieczeństwa na drodze. Z tego powodu, warto dokonywać powierzchownych kontroli nawet pomiędzy przeglądami, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów.

Dodaj komentarz

Previous post Bielizna, która uczyni cię…piękniejszą
Next post Czy warto inwestować w kurs językowy dla pracowników?