photo-1506022991996-a56ff643eadeZbliża się czas wymiany opon i zastanawiasz się, które będą najlepsze dla Twojego samochodu? Odczytanie oznaczenia opon to już połowa sukcesu. Wiedząc, jaki rozmiar ogumienia wybrać, nie powinieneś mieć problemu z założeniem opon na felgi. No ale skąd masz wiedzieć, jaki to rozmiar? Najlepiej sprawdzić oznakowanie twoich starych opon.

Najważniejszy jest rozmiar i kilka innych wartości

Znajomość rozmiaru opony to podstawowa wiedza. Załóżmy, że przykładowe oznakowanie rozmiaru wygląda następująco: 195/55 R 17 97 W. Co oznaczają poszczególne literki i cyferki?

  • „195” to szerokość opony podawana w milimetrach.
  • „55” to z kolei profil opony, który wyraża zależność między wysokością boku opony i szerokością jej przekroju, a więc procentowy stosunek wysokości do szerokości.
  • Następnie widzimy literkę „R” mówiącą o konstrukcji opony. W tym przypadku jest to konstrukcja radialna.
  • „17” to oczywiście średnica opony, czyli wysokość felgi, wyrażona w calach.
  • „97” jest indeksem nośności i informuje nas o tym, jakie maksymalne obciążenie może przenieść opona, gdy jest napompowana do bezpiecznego maksymalnego poziomu. Pamiętajmy jednak, że 97 to jedynie wartość indeksu. By wiedzieć, jakiej jest maksymalne obciążenie, należy skorzystać z tabeli przeliczeniowej.
  • Ostatnia wartość, czyli literka „W” to indeks prędkości, czyli jaka może być maksymalna prędkość opony. Każdej literce od A do Y odpowiada konkretna prędkość wyrażona w km/h.

Pozostałe oznaczenia

Oczywiście poza rozmiarem, opony oznakowane są również innymi literkami, znaczkami czy obrazkami. Przede wszystkim inaczej będą „podpisane” opony zimowe, a inaczej letnie. Na zimówkach zwykle znajdziemy symbol płatka śniegu lub potrójny szczyt górski. Pamiętajmy jednak, że oznaczenie „M+S”, które mówi nic innego, jak tyle, że opona radzi sobie z błotem i śniegiem, wcale nie odnosi się do opony zimowej. Takie oznaczenie posiadają np. opony terenowe.

Oczywiście na oponach znajdziemy wiele innych oznaczeń, jak chociażby data produkcji, maksymalne ciśnienie czy homologacja. Jeśli nie odnajdujesz się w tych wszystkich oznaczeniach, warto doradzić się eksperta w sklepie, z którym skonsultujesz wybór najlepszych opon dla Twojego samochodu.

Dodaj komentarz

Previous post Oszczędności Polaków – ile mamy, a ile chcemy mieć?/ lokata
Next post Zmysłowe, wygodne i seksowne